Mazowsze serce Polski nr 7

Tym żyje samorząd

Radna Brzezińska przemawia podczas konferencji w Legionowie Autor: Fot. arch. UMWM

Ekodoradcy pomogą Mazowszanom, będzie kolej Zegrze–Przasnysz, Modlin w dobrej kondycji, Mazowsze rośnie w siłę!

Mazowsze walczy o czyste powietrze

By wspomóc mazowieckie gminy w realizacji założeń uchwały antysmogowej, jak i programu ochrony powietrza, samorząd województwa przygotowuje nowy program. Jednym z jego elementów ma być zatrudnianie ekodoradców. Pomogą w tym środki unijne.

Ekodoradca to nie tylko osoba, która wspiera mieszkańców w wymianie pieców czy korzystaniu ze środków dostępnych na ten cel, ale też m.in. specjalista wspierający rozwój dostępności alternatywnych źródeł energii w gminie i ograniczanie ubóstwa energetycznego.

Program samorządu przewiduje pieniądze na zatrudnienie ekodoradcy oraz zapewnienie mu narzędzi pracy, sprzętu do kontroli jakości powietrza czy materiałów edukacyjnych i szkoleniowych. Wartość maksymalnego możliwego dofinansowania ma wynieść 85 proc. w przypadku samorządów z regionu NUTS-2 (Mazowiecki regionalny) i 50 proc. dla samorządów z terenu Warszawy i okolicznych powiatów. Zainteresowanie programem zgłosiło już około 100 samorządów z całego województwa.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 samorząd województwa na ochronę środowiska chce przeznaczyć ponad 3 mld zł. Wśród nich będą środki na realizację zadań, za które odpowiedzialne są gminy.

M.in. o tym, co muszą zrobić samorządy, by zapewnić mieszkańcom czyste powietrze, rozmawiano podczas spotkań samorządowców organizowanych przez urząd marszałkowski. Jedno z nich odbyło się w Legionowie z udziałem radnej województwa Anny Brzezińskiej (klub KO).

Będzie kolej Zegrze–Przasnysz

Projekt budowy linii kolejowej Zegrze–Przasnysz, którego jednym z partnerów jest samorząd Mazowsza, otrzymał dofinansowanie z Programu Kolej+. Wsparcie pokryje 85 proc. kosztów. Samorząd województwa wyłoży na ten cel 24,5 mln zł (drugie tyle – pozostałe 17 samorządów), uruchomi też 14 par pociągów na tej linii przez 5 lat od zakończenia inwestycji.

Aneks dotyczący budowy linii podpisało 18 partnerów. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. radny województwa Konrad Wojnarowski (klub PSL), burmistrz Serocka Artur Borkowski i marszałek Adam Struzik (klub PSL).

Mazowsze rośnie w siłę!

Mamy niemal ćwierć miliona więcej Mazowszan niż w 2011 r. Tak wynika ze
wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, na tle kraju był to największy wzrost, a Mazowsze znalazło się w wąskim gronie czterech województw, w których liczba ludności wzrosła (obok małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego). Mazowszan jest ponad 5,5 mln.

Dobra passa Modlina

Maj 2022 najlepszym miesiącem pod względem przewozów pasażerskich w historii lotniska w Modlinie. Drugi pełny miesiąc sezonu letniego potwierdził pełną odbudowę ruchu pasażerskiego. W maju z usług portu skorzystało niemal 310 tys. pasażerów i obsłużono na  nim prawie 2150 lotów. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. było to 105,5 proc.
wolumenu pasażerów i 110 proc. operacji startów i lądowań.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony