Mazowsze serce Polski nr 8

Cenna krew!

mężczyzna oraz kobieta trzymająca na rękach dziecko pozują do zdjęcia na tle banera centrum krwiodawstwa Autor: fot. arch. rodzinne Emila Góreckiego

Każdy z nas może potrzebować tego szczególnego daru. Wakacyjne miesiące to tradycyjnie czas, kiedy krwi brakuje najbardziej. Zwiększony ruch na drogach to więcej wypadków, których ofiary mogą potrzebować transfuzji.

Emil Górecki – Honorowy Dawca Krwi

Bądź bohaterem, uratuj komuś życie, jak Emil Górecki – od tego roku dumny posiadacz legitymacji i odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Na co dzień pracuje w urzędzie marszałkowskim. Jego przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się w 2005 r. podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej.

– Za pierwszym razem był lekki strach, ale przekonałem się, że to nic nie boli i mogę pomóc innym. Od tego momentu pan Emil oddał ponad 20 litrów krwi. Kontynuuje pomaganie i zachęca do tego innych. – Oddawajmy krew, każda jej kropla jest ważna. Angażujmy znajomych, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ten cenny dar będzie nam potrzebny.

 Krew to życie

  • Co minutę ktoś potrzebuje krwi
  • 450 ml tyle zawiera jednostka krwi; może uratować życie nawet 3 osobom
  • 72 tys. – tylu było w 2021 r. krwiodawców na Mazowszu. To wciąż za mało w skali  regionu i kraju 
  • 0 RH minus  to najbardziej  poszukiwana grupa krwi, może być przetoczona każdemu biorcy w nagłej sytuacji. Brakuje też grup: B Rh- i AB Rh- (sprawdź na krew.info/zapasy)
  • 1 h – tyle potrzebujesz, by oddać krew i załatwić formalności.

Kto może zostać krwiodawcą?

  • Każda zdrowa dorosła osoba (18–65 r.ż.), która pomyślnie przejdzie proces kwalifikacji
  • Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (ul. Saska 63/75) lub jego oddziałach terenowych, szczegóły na
    www.rckik-warszawa.com.pl oraz w mobilnych krwiobusach 
  • Po oddaniu krwi unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą, najpierw usiądź, dopiero po chwili wstawaj.

Krwiobusy

To potoczna nazwa mobilnych punktów poboru krwi. Już 1 września ambulans dotrze m.in. do Płońska i Wyszkowa, kolejnego dnia będzie w Węgrowie, a 5 września w Płocku.

Benefity dla krwiodawców

Jest ich wiele, m.in. bezpłatne badania krwi, dzień wolny od pracy i nauki, pierwszeństwo w kolejce do lekarza specjalisty, zniżki na niektóre leki i… 8 tabliczek czekolady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony