Mazowsze. Serce Polski, nr 4 (96) 2026

Tym żyje samorząd

Nowy radny sejmiku Leszek Przybytniak przemawia z mównicy Autor: Fot. Amina Księżopolska

Ponownie w sejmiku województwa

Leszek Przybytniak, wieloletni samorządowiec z powiatu grójeckiego, radny województwa mazowieckiego w latach 2010–2024, ponownie w gronie radnych.

Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ostatnich wyborach samorządowych zdobył 12 796 głosów, co dało mu drugi wynik w okręgu. Po rezygnacji Piotra Papisa, zgodnie z przepisami, jako kolejny kandydat z tej samej listy z najwyższym wynikiem objął mandat radnego.

– Szczególną uwagę poświęcam rozwojowi obszarów wiejskich, z którymi jestem związany jako rolnik. Znam realia polskiego rolnictwa i aktywnie działam na jego rzecz. Jest to dla mnie priorytet – podkreśla Leszek Przybytniak.

Radny jest sadownikiem z miejscowości Uleniec pod Grójcem. Od ponad 40 lat prowadzi gospodarstwo rolne. Jest doświadczonym, wieloletnim samorządowcem i społecznikiem oraz działaczem Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej. Przez trzy kadencje był delegatem Izby Rolniczej, trzykrotnie zasiadał w Radzie Rolników, w tym jako przewodniczący komisji do spraw ubezpieczeń, wieloletni radny województwa mazowieckiego. Pełni też funkcję przewodniczącego Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników na lata 2026–2028.

Ekocyrkularni na start

Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Mazowsza mogą zgłaszać się do udziału w V edycji konkursu „Ekocyrkularni”.

Inicjatywa promuje gospodarkę cyrkularną (obiegu zamkniętego) oraz ma za zadanie ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół i nauczycieli z województwa mazowieckiego w tym zakresie. Do konkursu może zostać zgłoszone realizowane przez placówkę wydarzenie/działanie/projekt edukacyjny na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym realizowane od 1 stycznia do 17 maja br.

Na zgłoszenia czekamy do 17 maja br. Szczegóły na mazovia.pl, zakładka Konkursy.

Pociągiem na lotnisko w Modlinie

Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę połączenia kolejowego do lotniska Warszawa-Modlin. Zadanie realizowane jest wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Inwestycja połączy port lotniczy ze stacją Modlin. Trasa o długości około 5,5 km będzie dwutorowa. Istniejąca stacja Modlin zyska dodatkowy tor oraz 200-metrowy peron. Przewidziano także budowę stacji kolejowej bezpośrednio przy terminalu lotniska, stacji towarowej i trzech wiaduktów drogowych. Ułatwi to sprawny i bezkolizyjny ruch w rejonie portu.

Prace budowlane rozpoczną się w 2027 roku i zakończą w 2029 roku. Inwestycja realizowana jest przez PLK S.A. Przewiduje się, że zostanie dofinansowana z programu FEM 2021–2027. Ponadto samorząd Mazowsza na realizację zadania zabezpieczył blisko 167 mln zł ze środków własnych. Województwo sfinansowało również opracowanie dokumentacji projektowej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony