Mazowsze serce Polski nr 1-2

Podsłuchane podpatrzone

Wieczorkowski, Wypych Walach, Grabowska pozują do zdjęcia w strojach typowych dla lat. 60. Autor: fot. Damian Hornet /mat. prasowe

Szczepienie przeciw COVID-19 nie boli, przekonuje dyrektor ciechanowskiego szpitala. Liderką turystyczną znów została Izabela Stelmańska. Stulecie Winnych wracają do Brwinowa.

Ciekawostki z Mazowsza

Radom mianował się już stolicą

Województwa radomskiego nie ma, konkretów, co do podziału Mazowsza też nie. I co najważniejsze nie poznaliśmy jeszcze żadnych logicznych powodów przemawiających za podziałem regionu. Ale Radom już dostał od partii rządzącej obietnicę uprzywilejowanej pozycji i co najmniej od roku czuje się stolicą – flaga Radomia – jako miasta wojewódzkiego zawisła w biurze, m.in. posła Konrada Frysztaka, a także wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza. Jest też pomysł na radomską tablicę rejestracyjną: WR 2021R.

Winni wracają do Brwinowa!

Trwają prace nad odcinkami trzeciego sezonu „Stulecia Winnych” nakręconego na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. W trzecim sezonie bohaterowie są świadkami i uczestnikami odwilży październikowej w 1956 r. czy wydarzeń w Ursusie w 1976 r. Niektórzy z nich zapłacą najwyższą cenę za pragnienie życia w wolnym kraju.

Turystyczna liderka

Drugą kobietą na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” znalazła się Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. Zajęła 24. miejsce w rankingu.

– W roku 2020 wykazała się nadzwyczajną skutecznością w pomocy dla turystyki. Marszałek mazowiecki jako pierwszy (a może i jedyny) przeznaczył środki pomocowe w ramach tarczy COVID-19, które skutecznie trafiły do branży turystycznej. Trzeba podkreślić, że otrzymali je wszyscy spełniający kryteria i że obyło się przy tym bez typowych dla niektórych innych województw afer. (...) jest propagatorką turystyki aktywnej na Mazowszu (...). Wzór turystycznego urzędnika samorządowego – podał portal waszaturystyka.pl.

To nie boli

Przykład idzie z góry...

... a dokładnie od Andrzeja Kamasy – dyrektora ciechanowskiego szpitala, który jako pierwszy w placówce został zaszczepiony przeciwko COVID-19.

– To nie boli, a daje szansę na powrót do normalności, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy i oczekujemy – podkreślał szef lecznicy, zachęcając do korzystania z tej możliwości ochrony przed chorobą.

Kalendarium

  1. 474 lata temu 15 stycznia 1547 r. Siedlce uzyskały prawa miejskie.
  2. 472 lata temu 8 stycznia 1549 r. Kozienicom nadano prawa miejskie.
  3. 158 lat temu 22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe.
  4. 96 lat temu 31 stycznia 1925 r. w „Kurjerze Warszawskim” ukazała się pierwsza polska krzyżówka.
  5. 22 lata temu 1 stycznia 1999 r. wszedł w życie nowy podział administracyjny terytorium RP – utworzono 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony