Mazowsze serce Polski nr 7

Tym żyje samorząd

Autor: arch. WKD

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trzeba zgłosić, jak ogrzewamy domy. Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji im. Stefana Batorego alarmuje, że Pomysły i działania rządu związane z projektem Krajowego Planu Odbudowy i programem Polski Ład są zagrożeniem dla samorządów. Ruszyły konsultacje uchwały antysmogowej. Wukadka to najpunktualniejszy przewoźnik.

Trzeba zgłosić kozę i kolektor

Od 1 lipca Polacy mają obowiązek zgłosić do gminy, czym ogrzewają domy. Choć spis jest powszechny, brakuje ogólnopolskiej kampanii, która by o tym informowała.

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trzeba podać m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, kuchnie węglowe, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne. Na złożenie deklaracji będzie rok. „Mimo że spis źródeł ciepła jest powszechny, brakuje ogólnopolskiej kampanii, która by o tym informowała. Część samorządów też nie planuje lokalnych akcji informacyjnych i ograniczy się do udostępniania informacji w internecie. Pytanie więc, czy właściciele budynków, a także mieszkańcy, dowiedzą się o nowym obowiązku? To ważne, bo niezłożenie deklaracji będzie karane: mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł”  – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ruszyły konsultacje!

Do 16 sierpnia jest czas, by zgłaszać uwagi do projektu uchwały antysmogowej sejmiku Mazowsza, która ma zmienić obowiązującą z 2017 r. Jej projekt zaostrza zakazy dotyczące podmiotów eksploatujących urządzenia grzewcze przede wszystkim w regionie warszawskim stołecznym.

Samorządy zagrożone

Pomysły i działania rządu związane z projektem Krajowego Planu Odbudowy i programem Polski Ład są zagrożeniem dla samorządów. Może nas czekać zmiana ustrojowa – alarmują członkowie Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji im. Stefana Batorego

Specjaliści przewidują bezprecedensowe ograniczenie dochodów podatkowych samorządów i zastępowanie ich subwencjami oraz dotacjami z rządowych funduszy. „(…) oznacza to postępujące uzależnienie samorządów różnych szczebli od decyzji administracji rządowej. Podważa to również konstytucyjną zasadę pomocniczości, której nie da się realizować w warunkach rosnącej nieufności rządu do demokratycznie wybieranych władz samorządowych, a także w sytuacji kolejnych ograniczeń samodzielności finansowej, uzasadnianych reformami systemu podatkowego” – wskazuje zespół w stanowisku dostępnym na www.batory.org.pl.

Punktualna jak Wukadka

Warszawska Kolej Dojazdowa, spółka samorządu Mazowsza, to najpunktualniejszy przewoźnik pasażerski w kraju w I kwartale br. Wskazują na to dane Urzędu Transportu Kolejowego. WKD poprawiło swój wynik z IV kwartału ub.r., osiągając bardzo wysoki wskaźnik – 99,72 proc. To efekt dobrej organizacji i szybkiego reagowania w razie awarii czy niebezpiecznych sytuacji losowych.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony