Aktualności - rolnictwo

Dożynki Powiatu Płockiego

korowód dożynkowy. Na przodzie kobiety w ludowych strojach niosą wieniec w kształcie orła w Koronie. Za nimi, razem z innymi uczestnikami pochodu, idzie marszałek Struzik Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik odwiedził Drobin w powiecie płockim, gdzie odbywały się dożynki powiatowe.

Jak co roku, dożynki są czasem dziękczynienia za zbiory. Obrzędem wywodzącym się jeszcze z czasów słowiańskich. Kultywowane są po dziś dzień w duchu chrześcijańskim.

 – Trudno wyobrazić sobie polską wieś bez dorocznego ukoronowania pracy i poświęcenia rolników, dlatego dziś w Drobinie dziękujemy za tegoroczne plony i ciężką pracę wszystkich, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba – mówił marszałek Adam Struzik. – Mazowieccy rolnicy, pszczelarze i sadownicy to duma naszego regionu, a wytwarzane przez nich produkty są doceniane nie tylko na Mazowszu. Dziękujemy Wam za Wasz trud i poświęcenie! Wszystkim uczestnikom i organizatorom Dożynek życzę radosnego czasu świętowania oraz równie obfitych, zapewniających dostatnie życie, plonów w kolejnych latach.

W planie uroczystości tradycyjnie była msza św. oraz uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi. Zgromadzeni goście w części artystycznej obejrzeli widowisko – obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Tęcza” oraz występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Sprzęt dla strażaków z gminy Drobin

Marszałek Adam Struzik przekazał również sprzęt strażacki dla jednostek z gminy Drobin: OSP Łęg Probostwo, OSP Chudzyno, OSP Nagórki Dobrskie, OSP Kozłowo. Były to m.in. 5 prądownic i wąż OR-BP.

– Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat angażuje się w pomoc jednostkom OSP. Przekazany sprzęt z pewnością przyczyni się do zwiększenia skuteczności bojowej jednostek. Umożliwi też szybszą i profesjonalną interwencję – powiedział marszałek Adam Struzik.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony