Aktualności - rolnictwo

Najmłodsi Mazowszanie o zdrowej żywności

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska stoi w rzędzie razem z sześciorgiem laureatów i trzema nauczycielami. Wszyscy pozują do zdjęcia. Uczniowie trzymają dyplomy i paczki z nagrodą Autor: fot. arch. UMWM

Znamy już zwycięzców XIX edycji konkursu „Smak ekologicznej żywności”!

Konkurs skierowany był do szkół podstawowych Mazowsza i przebiegał w dwóch grupach wiekowych: klasy IV–VI oraz klasy VII–VIII. Szkoły zgłaszały po dwóch uczniów w każdej kategorii wiekowej. Rywalizujący uczniowie rozwiązywali test wiedzy z zakresu rolnictwa i produktu ekologicznego, na który składało się 30 pytań, w tym 10 wielokrotnego wyboru.

Do Konkursu zgłosiło się 16 mazowieckich szkół podstawowych. Ostatecznie w finale wzięło udział 38 uczniów. Spośród nich wyłoniono po trzech zwycięzców (I, II, III miejsce) w każdej kategorii wiekowej.

W kategorii klasa IV–VI

  • I miejsce: Kacper Krawczyk ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Lesznie, powiat przasnyski,
  • II miejsce: Julia Bienias z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu,
  • III miejsce Julia Tęga z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach.

W kategorii klasa VII-VIII

  • I miejsce: Joanna Murdza z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu,
  • II miejsce: Lena Kołakowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach,
  • III miejsce: Zuzanna Zagórska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

Laureatom wręczono nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocnego w codziennej nauce. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki – drobne urządzenia elektroniczne i materiały promujące Mazowsze.

Nagrody w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyli członek zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Daniel Łaga.

Konkurs kształtuje świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży oraz popularyzuje wśród nich wiedzę o żywności ekologicznej, a także rolnictwie ekologicznym. Wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych ma nieocenione znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, dlatego niezwykle cenne są wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia, dzięki którym najmłodsi konsumenci uczą się ekologii i zasad zdrowego odżywiania. Żywność ekologiczna to smaczne i zdrowe produkty, wytwarzane w naturalny sposób, bez użycia chemicznych środków konserwujących.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony