Aktualności - rolnictwo

Sołectwa pokazują swoje osiągnięcia i wygrywają!

na scenie stoi 4 osoby - kobieta w ludowym stroju orz trzech mężczyzn, jeden z nich trzyma okolicznościowy czek Autor: Fot. arch. UMWM

Nowy Duninów, Laski, Myszadła, Gnaty i Ruszkowo to najaktywniejsze sołectwa KSOW 2021.

W województwie mazowieckim jest ponad 7,3 tys. sołectw. To najmniejsze wspólnoty lokalne, jednak niejednokrotnie udowadniają, że nawet w niewielkich miejscowościach można zrealizować duże projekty. Sołtysi i mieszkańcy potrafią wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić wiele przedsięwzięć, dzięki którym znacznie poprawiają jakość życia naszych małych ojczyzn. Do takich właśnie wspólnot kierowany jest konkurs „Sukcesy widać po sąsiedzku”. Pula nagród w konkursie wyniosła 30 tys. zł.

Aktywni i pomysłowi

Cztery lata temu do konkursu zgłosiło się 17 sołectw. Rok później było ich o 3 więcej. A nabór ubiegłego, pandemicznego roku zakończył się 24 zgłoszonymi aktywnymi sołectwami. W tym roku w konkursowe w szranki stanęło 30 najmniejszych lokalnych społeczności, docenionych przez wójtów swoich gmin i wytypowanych do Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim do walki o najaktywniejsze sołectwo KSOW! Cieszy nas, że z roku na rok widać po sąsiedzku coraz więcej sukcesów i że Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw i inne instrumenty finansowe proponowane przez gminy, powiaty i Samorząd Województwa Mazowieckiego przekładają się na realną aktywność, pomysłowość i pracowitość sołectw, sołtysów i rad sołeckich!

Najwięcej aktywnych sołectw pokazało się w tym roku w powiecie mińskim (4), ale i powiaty grójecki, ostrołęcki i płocki nie były gorsze (po 3 zgłoszenia). Z powiatów garwolińskiego, otwockiego, siedleckiego, sokołowskiego i wołomińskiego wpłynęło po 2 zgłoszenia, a po jednym z grodziskiego, legionowskiego, łosickiego, makowskiego, nowodworskiego, płońskiego i warszawskiego zachodniego.

Wręczenie symbolicznych czeków odbyło się 29 sierpnia br. podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony