|

XV Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich za nami

14 grudnia 2022 roku odbyło się w formule on-line coroczne spotkanie samorządów z województwa mazowieckiego nt. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W kongresowym studio stawiła się piętnastka panelistów – praktyków, czyli wójtów, starostów, prezesów Lokalnych Grup Działania i przedsiębiorców, którzy w trzech częściach dyskutowali zarówno o przeszłości (panel „PROW 2014-2020 w pigułce”) jak i przyszłości (panele „PROW 2014-2020 a Plan Strategiczny WPR 2023-2027” oraz „LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność z uwzględnieniem działań w ramach FEM 2021-2027, w tym dot. ochrony powietrza”). Dyskusja koncentrowała się zarówno na tym, co udało się zrobić w kończącej się perspektywie finansowej UE, jak i na tym, co nam przyniesie najbliższa przyszłość i z czym przyjdzie nam się zmierzyć w okresie programowania 2023-2027.

Panel pierwszy poprowadził Pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, panel drugi Pani Janina Ewa Orzełowska - Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego, a trzeci Panowie Radosław Rybicki - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i Marcin  Podgórski - Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W sumie panelowym dyskusjom przysłuchiwało się około dwustu zarejestrowanych on-line uczestników.

- Możemy być wspólnie dumni z tego, co udało się wybudować czy wyremontować na Mazowszu ze środków europejskich – mówił Marszałek Adam StruzikTo setki kilometrów dróg, dziesiątki nowoczesnych targowisk, miliony na przedsiębiorczość w ramach programu LEADER. Jednocześnie z lekkim niepokojem patrzymy na nowy okres programowania, bo środków i instrumentów wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 jest dużo mniej niż w przeszłości.

- Dlatego będziemy stale rozwijać autorskie programy finansowane z Budżetu Województwa Mazowieckiego oraz skierujemy nowe środki dla wsi i rolnictwa w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027) – dodawała Marszałek Janina Ewa Orzełowska.

Paneliści zgodnie uznali, że czekają nas nowe rozwiązania i choć środków może być mniej, to jednak już dziś trzeba przygotowywać się do ich wykorzystania. Duża część europejskiego wsparcia w kolejnych latach będzie przeznaczona m.in. na ochronę powietrza i środowiska – wyzwania XXI wieku.