Aktualności - rozwój regionalny

25 lat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Widok na przemówienie Marszałka Senatu RP III RP, Adama Struzika. Autor: arch. UMWM

W tym roku obchodzimy istotną rocznicę dla polskiego konstytucjonalizmu. 2 kwietnia minęło 25 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP. Z kolei 17 października upływa ćwierć wieku od wejścia ustawy zasadniczej w życie, kiedy stała się dla wszystkich Polaków obowiązującym, najwyższym prawem.

Obchody 25-lecia uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas wydarzenia wyrażono uznanie oraz złożono podziękowania wszystkim osobom, które pracowały i przyczyniły się do uchwalenia najwyższego obowiązującego w polskim systemie prawnym dokumentu.

Wspomnienia marszałka Senatu RP III kadencji

Wśród zaproszonych gości znalazł się Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który w latach 1993–1997 pełnił funkcję marszałka Senatu RP. Prace nad treścią konstytucji trwały 7 lat. W ich trakcie nie obeszło się bez sporów, ale zwyciężył duch kompromisu i wspólnej odpowiedzialności za dobro kraju.

– Moja rola polegała przede wszystkim na tym, że współprowadziłem posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczącym był marszałek Józef Zych. Angażowałem się też w bieżące prace Komisji Konstytucyjnej, w której zasiadali przedstawiciele Sejmu i Senatu. Moja ogólna refleksja z tamtego okresu jest taka, że dokonywaliśmy zmiany fundamentalnej. Po bezkrwawej rewolucji 1989 r. te kilkuletnie prace nad konstytucją doprowadziły do powołania zupełnie nowego porządku, który miał wpływ w zasadzie na wszystkie dziedziny życia – wspomina marszałek Adam Struzik.

Jako osobistą rolę wskazuje zaangażowanie na rzecz ujęcia w konstytucji interesów samorządu terytorialnego, ale też podkreślenia konstytucyjnej roli Senatu.

– Byłem zwolennikiem i proponowałem w imieniu PSL, aby Senat był izbą samorządową, czyli był reprezentacją różnych kategorii samorządów: terytorialnych, zawodowych, gospodarczych. Niestety takiej koncepcji nie przyjęto. Uważam, że takie ciało byłoby niezwykle przydatne – dodaje.

Jubileuszowy Rok Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Idea ustanowienia roku 2022 Jubileuszowym Rokiem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest cenną inicjatywą upamiętniającą okres dynamicznej transformacji ustrojowej naszego kraju. Będzie to również doskonała okazja do kontynuowania dyskusji na temat przestrzegania zapisów ustawy zasadniczej, której przesłanie w preambule i 243. artykułach stwarza fundament demokratycznego państwa prawa i jest gwarantem wolności obywatelskich.

– Już preambuła mówi, że chcemy państwa na zasadach pomocniczości i solidarności – chcemy oddać władzę ludziom i wspólnotom lokalnym. Wiele rzeczy nam się udało, wiele nie. Gdyby jednak nie samorząd, Polska nie wyglądałaby dziś, jak wygląda – tłumaczy marszałek Adam Struzik. Warto dziś docenić ten trud i kompromis, jaki udało się nam osiągnąć 25 lat temu. Mam nadzieję, że duch współpracy i odpowiedzialności za los Polski będzie znowu obecny wśród nas, gdy przyjdzie mierzyć się z różnymi wyzwaniami najbliższych lat. A tych jest wiele – trwająca wojna tuż za granicami Polski i przybywający do kraju uchodźcy uciekający przed wojną.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony