Aktualności - rozwój regionalny

Debata o przyszłości samorządów

na scenie, obok siebie stoją uczestnicy debaty o polskich miastach i regionach Autor: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Co w ciągu najbliższych miesięcy czeka miasta i regiony? Jakie są wyzwania? Z odpowiedzią na te pytania zmierzyli się samorządowcy, w tym, m.in. marszałek Adam Struzik podczas finałowej gali plebiscytu Gazety Wyborczej „Supermiasta i Superregiony”.

Plebiscyt jest przede wszystkim okazją do dyskusji o tym, co w naszym otoczeniu jest najważniejsze. Jak funkcjonują samorządy, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Co czeka mieszkańców polskich miast i regionów w niedalekiej przyszłości?

Wyzwania, jakie stawia przed sobą samorząd regionalny to podnoszenie poziomu życia mieszkańców, rozwój gospodarczy, a także zwiększanie udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji.

– Dziś to ludzie decydują o wielu sprawach i to od najmniejszych wspólnot, takich jak sołectwa czy osiedla w miastach po wspólnoty w regionach – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wskazał też wielość wyzwań, z jakimi samorządy muszą się mierzyć na co dzień, wśród nich wymienił m.in. skutki pandemii, zmiany klimatyczne oraz podwyżki cen energii, które determinują nieprzewidywalny wzrost kosztów.

W wielu gminach ludzie najzwyczajniej w świecie zastanawiają się, czy będą mieli za co ogrzać zimą domy. Wzrost kosztów energii uderzy też w samorządy. Samorządowi województwa podlega 160 instytucji, a rachunki rosną. Każdy szpital, każda instytucja kultury, nie wspominając o Kolejach Mazowieckich czy WKD otrzymuje wyższe rachunki. I to wszystko trzeba uwzględnić, a nasze budżety nie są z gumy – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Więcej na profilu społecznościowym Marszałka Adam Struzika.

Najlepsze zielone przestrzenie

W ramach akcji Supermiasta i Superregiony, oprócz dyskusji o funkcjonowaniu samorządów różnych szczebli, czytelnicy dziennika wskazują także osiągnięcia miast i regionów na przestrzeni ostatniego trzydziestolecia. W trzeciej edycji plebiscytu, która odbyła się pod hasłem „Moja ulubiona zielona przestrzeń” wybrali najlepsze ich zdaniem zielone miejsca w kraju. W Warszawie – głosem czytelników gazety Wyborczej – wygrały przestrzenie: Park Skaryszewski, Praski Brzeg Wisły i Pole Mokotowskie. Na Mazowszu zwyciężyły: Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie, Puszcza Kampinoska oraz Rezerwat Ługi Helenowskie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony