Aktualności - rozwój regionalny

Dyskusja o stanie polskiej samorządności

Autor: fot. arch. UMWM

Przedstawiciele samorządów obradowali podczas walnego zebrania członków Ruchu Samorządowego „Tak dla Polski”. Tematem przewodnim był stan polskiej samorządności.

Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik, członek zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz radny Leszek Przybytniak.

– To nie są łatwe czasy dla samorządów – mówił marszałek Adam Struzik. – Rozmawiamy o stanie samorządów, sytuacji finansowej i planach na przyszłość. Coraz częściej musimy stawiać czoła problemom, za które odpowiada strona rządowa. Przed nami skutki inflacji, drożyzna uderzająca w samorządowe budżety i niepewność jutra. Ważne jednak, że możemy liczyć na dobrą samorządową współpracę i wzajemne wsparcie. To właśnie w samorządach jest siła i demokracja.

Podczas jednego ze spotkań dyskutowano na temat „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”. Była to debata samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych o wpływie wysokich cen i inflacji na sytuację materialną jednostek samorządowych i pracowników zakładów świadczących usługi publiczne.

Nie pominięto też tak ważnych bieżących spraw jak chociażby skażenie Odry czy nadciągająca zima, która może być trudna dla wielu mieszkańców naszego kraju.

– Merytoryczna dyskusja, ciekawe pomysły i gotowość działania, to najważniejsze wnioski po spotkaniu samorządowców z całego kraju. Jako Mazowsze jesteśmy zmobilizowani do dalszych działań na rzecz poprawy warunków życia naszych mieszkańców – dodała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Podczas kongresu wręczono też po raz drugi Medale Wolności Słowa. Laureaci wybierani są spośród ludzi, którzy „nie boją się mówić głośno", a swoimi wypowiedziami wpływają na świadomość Polaków. Medal w kategorii „Instytucja” otrzymał sędzia Igor Tuleya. Nagrodę w kategorii „Media” przyznano Piotrowi Jaconiowi. W kategorii „Obywatel/Obywatelka” medal otrzymała Katarzyna Wappa. Medal Specjalny Wolności Słowa przyznano Wandzie Traczyk-Stawskiej, Jackowi Fedorowiczowi oraz Stanisławowi Tymowi.

 – Wolność słowa to fundament każdego nowoczesnego, demokratycznego państwa prawa. Państwa, którego władza szanuje Obywateli i ich prawo do wiarygodnych, bezstronnych informacji. To także wartość, którą trzeba pielęgnować i cenić. Szczególnie w czasach, gdy jest zagrożona – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony