Aktualności - rozwój regionalny

O roli regionów w rozwoju Polski

Za stołem, pozując do zdjęcia siedzą obok siebie: marszałek Struzik, członek zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz wiceprzewodniczący Tomasz Kucharski Autor: fot. arch. UMWM

Przez 3 dni w Karpaczu odbywało się XXXIX Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP. Była to też okazja do świętowania 20-lecia istnienia Związku.

Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Adam Struzik, członek zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Tomasz Kucharski.

Zgromadzenie Ogólne składa się z 64 delegatów – reprezentantów 16 województw. To ono właśnie kieruje Związkiem Województw RP. W środę, 14 września w Karpaczu rozpoczęły się obrady plenarne. Otworzył je prezes Zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz, który podsumował rok 2021, wspomniał o najważniejszych działaniach, kampaniach informacyjnych czy aktywności np. na forum Europejskiego Komitetu Regionów.

Podczas obrad poruszono temat roli regionów po wejściu Polski do UE, wpływu regionów na rozwój Polski oraz o ich roli w kolejnych latach. Zaplanowano dwie debaty, podczas których dyskusję poprowadzili redaktorzy Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Prasowej. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. wdrażania i wykorzystania przez województwa funduszy Unii Europejskiej, kwestii dotyczących funduszy nowej perspektywy finansowej i roli Europejskiego Komitetu Regionów w kształtowaniu polskiej polityki regionalnej.

Zajęto się też bezpośrednią działalnością Związku Województw i powołano:

  • Komisję ds. Infrastruktury Związku Województw Rzeczypospolitej,
  • Komisję ds. Ochrony Zdrowia Związku Województw Rzeczypospolitej,
  • kandydata Związku Województw RP na zastępcę członka Komitetu Regionów Unii Europejskiej.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony