Aktualności - rozwój regionalny

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Umowy Partnerstwa. Wypowiedz się!

Umowa partnerstwa to dokument, który bezpośrednio wpływa na wydawania unijnych funduszy. Można już wziąć udział w konsultacjach tego dokumentu. Konsultacje prowadzone są przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ich ramach których odbędzie się 16 spotkań z poszczególnymi regionami. Spotkanie z Mazowszem odbędzie się 8 lutego br.

Rozpoczęły się  konsultacje w sprawie Umowy Partnerstwa, dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021–2027.

Konsultacje prowadzone są przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ich ramach których odbędzie się 16 spotkań z poszczególnymi regionami.  Spotkanie z Mazowszem odbędzie się 8 lutego br.

Perspektywy

Polska w perspektywie finansowej 2021–2027 otrzyma z unijnego budżetu 72,2 miliarda euro w ramach polityki spójności oraz 3,8 miliarda euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Pieniądze te zostaną podzielone na programy krajowe i regionalne, z czego 40 proc. otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Według tego podziału województwo mazowieckie ma otrzymać 1,67 mld euro.

O umowie

Projekt Umowy Partnerstwa określa szczegółowe cele, w które Polska będzie inwestować unijne pieniądze. Na sposób wydatkowania tych środków wpływają priorytety określone przez Unię Europejską oraz potrzeby rozwojowe Polski i jej poszczególnych województw. W obecnej perspektywie środki dostępne w ramach polityki spójności będą wydatkowane na infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, cyfryzację, innowacje, przedsiębiorczość, edukację i sprawy społeczne, co jest zgodne ze wspólnymi dla UE celami Zielonego Ładu i Agendy Cyfrowej.

Ważną informacją z pespektywy województwa mazowieckiego jest poszerzenie programu Polska Wschodnia o Mazowsze, ale bez miasta stołecznego Warszawy i dziewięciu ościennych powiatów. Program Polska Wschodnia jest skierowany do województw, które nie osiągnęły rozwoju na takim poziomie jak średnia unijna. Program Polska Wschodnia będzie obejmował teraz sześć województw – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz część mazowieckiego.

Twój głos jest ważny!

Wszystkie osoby, które chciałaby wziąć udział w konsultacjach prowadzonych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mogą to zrobić poprzez specjalnie udostępniony formularz.

Uwagi do Projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać od 18 stycznia do 22 lutego 2021 r. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony