Aktualności - rozwój regionalny

Powiat sokołowski ze wsparciem

Pięcioro ludzi - dwóch mężczyzn i trzy kobiety - stoi obok siebie i pozuje do zdjęcia. Jeden z mężczyzn pokazuje teczkę z herbem Mazowsza, jedna z kobiet trzyma symboliczny czek Autor: fot. arch. UMWM

W powiecie sokołowskim zostaną zrealizowane 83 projekty, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza to ponad 3 mln zł.

Utworzenie naturalistycznego stawu retencyjnego w Grodzisku, zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Ceranów czy przebudowa drogi gminnej w miejscowości Dębe, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia.

– Po raz kolejny zainteresowanie samorządów lokalnych przerosło nasze oczekiwania. Praktycznie w każdym z tych programów wartość zgłoszonych projektów przekroczyła pulę środków na ten cel przeznaczonych. To tylko pokazuje, jak wielkie są potrzeby. Wsparcie, które kierujemy do miast, gmin, powiatów, to konkretne inwestycje służące mieszkańcom, poprawiające ich komfort życia i sprzyjające rozwojowi Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Dotacje na 43 projekty sołeckie

 W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 43 inicjatywy sołeckie z powiatu sokołowskiego.

– Na Mazowszu jest około 7,3 tys. sołectw – podkreśla Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego. – Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw uruchomiliśmy właśnie z myślą o nich. Chcemy wspierać mieszkańców i pomagać im w realizacji ich pomysłów. To oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują w swoich miejscowościach. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla innych dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wymiana oświetlenia ulic. I choć granty nie są wysokie, często są jedyną szansą na realizację inwestycji.

W powiecie sokołowskim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymały 43 inicjatywy sołeckie z 8 gminBielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń. W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

23 inwestycje – modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie, potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.

W powiecie sokołowskim dofinansowanie na remont strażnic i zakup profesjonalnego sprzętu w wysokości ponad 580 tys. zł trafi na realizację aż 23 projektów. O tym, jak ważna jest to pomoc przekonuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych to już stała pozycja w naszym budżecie. Warto jednak zauważyć, że pomagamy nie tylko w zakupie samochodów czy specjalistycznego sprzętu. Chcemy też stworzyć druhom ochotnikom dobre warunki pracy, dlatego też gros środków przeznaczamy również na remonty strażnic. Mamy świadomość, że choć wiele jednostek ma swoje siedziby, to warunki w nich panujące pozostawiają często wiele do życzenia.

6 samorządów ze wsparciem na działania na rzecz ochrony powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w powiecie sokołowskim dofinansowanie otrzyma 6 projektów. Do samorządów trafi w sumie ponad 210 tys. zł z budżetu Mazowsza.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie. W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów przygotowanych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.

11 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w powiecie sokołowskim  zrealizowanych zostanie również 11 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Gminy z powiatu sokołowskiego otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych czy na renowacje zbiorników wodnych. Na ten cel przeznaczono ponad 1,8 mln zł.

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony