Aktualności - rozwój regionalny

VII Europejski Kongres Samorządów

Marszałek Adam Struzik siedzi na scenie przed małym stolikiem. Po jego obu stronach siedzi czterech innych panelistów przy oddzielnych stolikach. Mężczyzna po prawej stronie mówi do mikrofonu. Autor: fot. arch. UMWM

Samorządowcy, politycy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy spotkali się, by omówić rolę regionów i lokalnych społeczności w rozwiązywaniu problemów, przed którymi stoi współczesna Europa.

Dwudniowy kongres (11–12 kwietnia) zorganizowano w Mikołajkach pod ogólnym hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. W trakcie około 100 paneli odbyło się wiele ciekawych dyskusji i analiz, m.in. na temat wpływu bieżącej sytuacji na istnienie finansów samorządów.

Organizatorzy – Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego – zaprosili marszałka Adama Struzika do dyskusji w panelu tematycznym „Samorząd, tu zaczyna się Polska! Jak osiągnąć równowagę między jego potencjałem a możliwościami?”, doceniając jego wiedzę i doświadczenie w pracy samorządowca.

Kiedy po 1989 r. budowaliśmy nowoczesne państwo, oparliśmy je o samorząd. I to się sprawdziło – mówił marszałek Adam Struzik. – W Konstytucji RP, która do dziś obowiązuje, są zapisy o samorządności, pomocniczości i solidarności. Artykuł 167 wyraźnie mówi, że zadania publiczne wykonywane przez wspólnoty samorządowe muszą mieć adekwatne finansowanie. Tymczasem od 6 lat obserwujemy demontaż samorządów. Dokłada się im zadań, a pieniędzy ubywa. Musimy przywrócić te fundamentalne zasady, również konstytucyjne. Partie demokratyczne powinny postawić to jako priorytet. Potrzebna jest rewizja ustaw o dochodach samorządów terytorialnych. Nie możemy też pozwolić, aby środki publiczne były rozdawane w myśl klucza partyjnego. Przed nami liczne wyzwania. Za nami pandemia covid-19, z którym sobie poradziliśmy, uruchamiając olbrzymi projekt unijny. Pozwolił on na doposażenie 70 mazowieckich szpitali i 5 stacji pogotowia. Teraz zmagamy się z wyzwaniami związanymi z pomocą Ukrainie i uchodźcom. Potrzebne jest natychmiastowe porozumienie na linii KE i Rząd RP w kwestii uruchomienia środków unijnych. Te pieniądze są pilnie potrzebne.

By samorządy wojewódzkie mogły skutecznie działać i wdrażać plany operacyjne, konieczne są pewne działania na poziomie krajowym, należy do nich m.in.:

  • Wprowadzanie stabilnych, racjonalnych przepisów prawnych bez tzw. specustaw (np. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym).
  • Likwidacja niesprawiedliwego mechanizmu „janosikowego” (transferów między samorządami) na rzecz systemowego dofinansowania samorządów z budżetu państwa.
  • Zapewnienie właściwego finansowania zadań publicznych przez samorządy. Samorządy nie powinny być obciążane kosztami realizacji zadań rządowych, jak np. stało się to w 2019 r., kiedy – na skutek decyzji podejmowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy Ministerstwo Zdrowia – sytuacja finansowa szpitali pogarszała się z roku na rok, niezależnie od decyzji samorządu czy sprawności organizacyjnej kierownictwa placówki.

By województwa mogły w sposób ciągły realizować politykę rozwoju, władze centralne powinny respektować zasadę primum non nocere – podkreślił marszałek Adam Struzik.Negatywne działania rządu przekładają się na trudności w korzystaniu przez samorządów z funduszy europejskich. Do tej pory nie została podpisana Umowa Partnerstwa 2021–2027 między Rządem RP a Komisją Europejską. Negocjacje programów regionalnych nie mogą zostać zakończone. Opóźnione jest także ogłoszenie konkursów na realizację działań i inwestycji w ramach nowej perspektywy 2021–2027. Nie wiadomo również, kiedy rozpocznie się realizacja inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To utrudnia działania i ogranicza możliwości.

Utylizacja i recykling na poziomie regionalnym

Udział w Kongresie wzięła także członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, która uczestniczyła w debacie podczas panelu „Utylizacja i recykling na poziomie regionalnym. Wyzwanie, czy czysty zysk?”.
W całym kraju podnoszone są stawki za wywóz śmieci, obowiązkowa jest też ich segregacja. Zagospodarowanie „domowych odpadów" to bardzo kosztowny i skomplikowany proces, który jest dużym wyzwaniem dla JST. Podczas panelu, poruszone zostały tematy dotyczące tego, jak z punktu widzenia samorządów wygląda gospodarka tym, co wyrzucamy do kosza. Szukano również odpowiedzi na kwestie związane z wyzwaniami stojącymi przed spółdzielniami mieszkaniowymi, z wysokimi opłatami za wywóz śmieci oraz debatowano nad sensem segregacji odpadów.

– W trosce o przyszłość naszego kraju, wszystkie samorządy w kwestii ochrony środowiska muszą mówić jednym głosem. Ważne jest, aby wypracować wspólną drogę, którą będziemy podążać w celu zabezpieczenia najważniejszych i najcenniejszych darów, jakim jest czyste powietrze i zdrowe środowisko. Wiemy, że na niektórych etapach segregacja odpadów mocno kuleje, a zmieniające się co chwilę sposoby naliczania stawek za wywóz śmieci powoduje chaos i niezadowolenie wśród mieszkańców. Tego typu spotkania są doskonałą okazją do wymiany poglądów i pomysłów na skuteczniejszą realizację celów związanych z troską o bezpieczeństwo i czystość środowiska – podkreślała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony