Aktualności - rozwój regionalny

Znamy wyniki tegorocznej edycji BOM

Autor: fot. Igor Podhorodecki

Wybrano 85 projektów. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ich realizację 30 mln zł.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza głosowało 73,6 tys. mieszkańców województwa mazowieckiego. To o 5,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Spośród 288 pozytywnie ocenionych projektów wybrano 85. 

Podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników, która odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej, członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska spotkała się z pomysłodawcami projektów. Autorom zwycięskich projektów zostały wręczone dyplomy.

– Rosnąca liczba głosujących to znak, że Budżet Obywatelski Mazowsza jest coraz lepiej rozpoznawalny wśród mieszkańców naszego województwa. Przez cztery lata funkcjonowania BOM-u, Mazowszanie przekonali się, że zgłaszane przez pomysłodawców projekty są potrzebne i dobrze służą lokalnym społecznościom. Dostrzegając to rosnące zainteresowanie, postanowiliśmy w tym roku zwiększyć pulę środków na projekty mieszkańców – podkreśliła członkini zarządu województwa Anna Brzezińska.

Rekordowa liczba głosów

To już piąta edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy regionu oddali aż 113 104 głosy. W ubiegłym roku było to 103 665 głosów. Projekty z puli podregionalnej otrzymały 67 428 głosów, a z puli ogólnowojewódzkiej – 45 676 głosów.

– Liczyłam na to, że w tym roku padnie rekord oddanych głosów i tak się stało. Bardzo się cieszę i gratuluję wszystkim pomysłodawcom zwycięskich projektów – nie kryła radości Sara Michalska, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Departamentu Organizacji.

Głosowanie na projekty ogólnowojewódzkie

Na zadania z puli ogólnowojewódzkiej głosowało 45,5 tys. Mazowszan. Do realizacji przeszło 14 z proponowanych 54 projektów. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel ponad 6,5 mln zł.

Głosowanie w podregionach

Niekwestionowanym liderem piątej edycji BOM jest podregion radomski, gdzie oddano najwięcej głosów – 12 272. Osoby, które głosowały w tym podregionie miały również największy wybór – aż 43 projekty uzyskały ocenę pozytywną. Za regionem radomskim plasują się podregiony: warszawski wschodni (9741 głosów), warszawski zachodni (9648 głosów), płocki (7741 głosów), siedlecki (6700 głosów), ciechanowski (5810 głosów), m.st. Warszawa (5502 głosy), ostrołęcki (5244 głosy) i żyrardowski (4770 głosów).

Najpopularniejszy z wszystkich projektów podregionalnych pochodzi z regionu płockiego. ,,Plenerowe spotkania biesiadne" to zadanie kulturalno-integracyjne, które uzyskało 3779 głosów. Zakłada ono cykl spotkań plenerowych i biesiad z muzyką na żywo na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach.

Najwięcej projektów wybranych do realizacji dotyczy podregionu żyrardowskiego. Jego mieszkańcy mogą być zadowoleni  to z ich okolicy realizowana będzie największa liczba projektów, bo aż 16. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ich realizację ponad 2,5 mln zł.

W podregionie ciechanowskim samorząd województwa mazowieckiego zrealizuje 11 inwestycji za kwotę niemal 3 mln zł

Na 3. miejscu pod względem liczby wybranych do realizacji projektów znajdują się aż 4 podregiony. W każdym z nich zostanie zrealizowanych 8 projektów. W podregionie ostrołęckim są to projekty na łączną kwotę ponad 3,1 mln zł, w radomskim na łączną kwotę blisko 3,5 mln zł, w siedleckim na łączną kwotę 3 mln zł, a w podregionie warszawskim wschodnim na kwotę niemal 2 mln zł.

W podregionie warszawskim zachodnim Samorząd Województwa Mazowieckiego zrealizuje 7 projektów za ponad 2,7 mln zł, a w płockim 4 projekty za 2,3 mln zł.

W stolicy konkurowało 12 projektów. Wygrał jeden na kwotę 1,2 mln zł.

Poznaj wyniki głosowania na projekty ogólnowojewódzkie i podregionalne.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony