Aktualności - sejmik

Mieszkańcy protestują przeciwko CPK, samorząd organizuje pomoc prawną

Krzysztof Strzałkowski  podczas konferencji prasowej dot. CPK. Autor: fot. Jerzy Lipka-Wołowski

Dziś, o 17:00, w 10 miejscach Polski odbędą się protesty przeciwko metodom realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańców w tej trudnej sytuacji wspierają mazowieccy samorządowcy, organizując pomoc prawną i psychologiczną dla potrzebujących.

Niepewne jutro

W większości przypadków, mieszkańcy terenów, na których mają powstać elementy infrastruktury Centralnego Portu Komunikacyjnego, stawiani są przez rządowe spółki w trudnej sytuacji.

– Nie zgadzamy się na złodziejskie przejmowanie naszych nieruchomości na zasadach proponowanych przez pana Horałę (przyp. Marcin HorałaSekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP), na zasadach, które przy obecnej sytuacji mogą doprowadzić ludzi do pozostania z kredytami. Z kredytami, na których spłatę nie starczy z otrzymanych odszkodowań. Pozostaniemy bez domów i jakichkolwiek perspektyw na odtworzenie utraconych posiadłości – mówi Magda Darska–Serafin ze Stowarzyszenia Społeczność Stare Budy.

Z wypowiedzią pani Magdy zgadza się Krzysztof Jaworucki reprezentujący stowarzyszenie „Zanim Powstanie Lotnisko CPK”.

 – Patrząc, co się dzieje z cenami mieszkań i domów, można już teraz przewidzieć, że dużej części ludzi nie będzie stać na zakup żadnego mieszkania – mówi

Siła w protestach

Zagrożenie wobec realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego odczuwają nie tylko mieszkańcy Mazowsza. Na dzień dzisiejszy zaplanowano 10 protestów w całej Polsce, w których uczestniczyć będą mieszkańcy terenów dotkniętych realizacją planów rządu PiS.

– W województwie mazowieckim protestować będą mieszkańcy przeciwko wszystkim inwestycjom, czyli lotnisku, autostradzie oraz węzłowi kolejowemu w okolicy Jaktorowa – mówi Barbara Czerniawska z inicjatywy społecznej „Nie dla projektów CPK w całej Polsce”.

Jak zwracają uwagę organizatorzy protestów, nie są one skierowane przeciwko rozwojowi infrastruktury, ale sposobowi realizacji działań związanych z CPK.

 - Ten projekt nie ma uzasadnienia, prowadzony jest bez analizy alternatyw i co gorsza przeciwko ludziom i przeciwko środowisku – dodaje.

Opinię pani Barbary Czerniawskiej podzielają mazowieccy parlamentarzyści.

– Realizacja CPK to zagrożenie dla cennych obszarów przyrodniczych, czy najlepszych klas gruntów rolnych na Mazowszu. Infrastrukturę zaplanowano często po dachach domów mieszkańców, będących dorobkiem wielu pokoleń – przyznaje poseł Marcin Kierwiński (poseł KO).

Specjalna komisja ds. CPK

Wątpliwości budzi forma realizacji projektu. Do dnia dzisiejszego, dla mieszkańców omawianych terenów nie zorganizowano publicznego spotkania, na którym mogliby uzyskać pomoc w zderzeniu z rządową machiną. Obserwując bieg wydarzeń, narastającym problemem zainteresowali się radni województwa mazowieckiego. Jednym z przedsięwzięć było powołanie specjalnej komisji w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w gminie Baranów, miejscu symbolicznym na mapie Polski. To właśnie tutaj powstanie CPK. Naszym głównym zadaniem jest zbadanie wszystkich niebezpieczeństw, wynikających z następstw budowy portu komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej. Przede wszystkim naszym priorytetem są dla nas mieszkańcy, którzy od kilku lat żyją w ogromnej niepewności – mówi Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący i przewodniczący sejmikowej komisji ds. CPK (klub KO).

Pierwsze posiedzenie komisji pokazało, jak dużo pozostaje do zrobienia i wyjaśnienia wokół realizacji omawianego projektu.

– Problem wywłaszczeń dotyczy potencjalnie tysięcy mieszkańców, a jak relacjonują mieszkańcy, przedstawiciele spółek nie grają z nimi fair. Dlatego przewodniczący komisji i radni Koalicji Obywatelskie wystąpili z inicjatywą specjalnego instrumentu finansowania bezpłatnej pomocy prawnej tam, gdzie mieszkańcy nie są w stanie sami poradzić sobie w zderzeniu z maszyną urzędniczą Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi Krzysztof Strzałkowski radny sejmiku województwa mazowieckiego (klub KO).

Skąd takie potrzeby?

– Rządowa inwestycja realizowana jest przez Spółkę CPK w sposób oburzający. Ludzie są nękani, zastraszani, wciąż odwiedza ich policja pod zarzutami, które są następnie umarzane w sądach. Nie ma tu żadnych zasad, łamane są podstawowe prawa człowieka. Narasta tylko strach w oczach tych ludzi – mówi Anna Brzezińska, radna Sejmiku Mazowsza.

Radni województwa mazowieckiego chcą wesprzeć mieszkańców podczas protestów, które odbędą się dzisiaj o godzinie 17.00. Poniżej lista miejsc, gdzie każdy będzie mógł dołączyć,

– Chcę wzmocnić protest i o piątej będę dziś na skrzyżowaniu Rydza i Czołchanowskiego w Prażmowie, w powiecie piaseczyńskim – zapowiada Piotr Kandyba radny województwa mazowieckiego, członek komisji ds. CPK (klub KO).

Lista protestów:

miejscowość lokalizacja forma protestu
Jaktorów, Stare Budy skrzyżowanie ul. Żyrardowskiej z ul. Kaską blokada drogi
rondo w Międzyborowie (protest pomocniczy, ulotki dla kierowców) chodzenie po przejściu dla pieszych
Mszczonów rondo na DK50 przy ul. Wschodniej (przy węźle komunikacyjnym) blokada drogi
Żabia Wola parking przy domu kultury w Żabiej Woli, blokada przejścia dla pieszych ul. Główna wiec/blokada drogi
Prażmów skrzyżowanie F. Rydza (DK722) i ul. Czołchanowskiego (DW683) blokada drogi
Wiskitki rondo na zjeździe z A2 węzeł Wiskitki, ul. Guzowska blokada drogi
Żyrardów DK719 skrzyżowanie przy McDonald blokada drogi
Teresin skrzyżowanie A92, ul. Topolowa z AL. 20-lecia blokada drogi
Baranów plac przed szkołą, przy placu zabawa ufundowanym przez CPK (sic!) wiec
Brzeziny ul. Łódzka 46B DK72 przy stacji BP blokada drogi
Mikołów Mokre DK81 na wysokości skrzyżowania z ul. Lipcową blokada drogi
Orzesze DK81 przejście dla pieszych w miejscowości Woszczyce, Orzesze, ul. Klonowa blokada drogi
Jesionka k. Rzeszowa rondo Lotników blokada drogi
Krasnystaw rynek, centrum wiec
Zamość rynek, Starówka pod ratuszem wiec

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony