Aktualności - sejmik

Sejmik docenił radomski „Łucznik”

Wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazuje dyplom Zasłużony dla Mazowsza Autor: fot. Aleksandra Podlaska

Fabryka Broni „Łucznik” Radom otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego za zasługi dla regionu.

Odznakę uroczyście wręczono podczas gali jubileuszowej zorganizowanej z okazji 100-lecia zakładu. Odznakę i dyplom, z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego, odebrał Seweryn Figurski, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. oraz członkowie zarządu spółki – Daniel Wilk i Jakub Czułba

Prospołeczna aktywność

Na przestrzeni 100-letniej działalności, oprócz zadań gospodarczo-militarnych, Fabryka Broni „Łucznik” Radom (wcześniej Zakłady Metalowe) działała na rzecz załogi, promocji miasta Radomia, jego mieszkańców i okolic. Wraz z budową i rozwojem zakładu, z myślą o mieszkańcach, w sąsiedztwie fabryki wybudowano osiedle z liczbą ponad 300 mieszkań. Powstały również przedszkole, ogródek jordanowski, park (obecny skwer Ołdakowskiego), łaźnia, dom kultury, kino, przychodnia zakładowa, szpital i stadion sportowy.

Lista osiągnięć gospodarczych, prospołecznych, kulturowych i historycznych fabryki jest imponująca. Potwierdzają to również liczne odznaczenia: państwowe, resortowe, sportowe i regionalne – w tym Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” nadany 22 czerwca 2015 r.

Wiodący producent i dostawca broni

Obecna Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. została powołana aktem notarialnym z 14 lipca 2000 r. – w siedemdziesiąt pięć lat od powstania przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu.

Spółka jest dziś wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne. Jest głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (PGZ) – lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony