Aktualności - sejmik

Zasłużeni dla Mazowsza

Odznaka Zasłużony dla Mazowsza Autor: Justyna Michniewicz (KS)

Sejmik nadał Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Mazowsza” Uniwersytetowi Warszawskiemu, Liceum Ogólnokształcącemu im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, Orkiestrze OSP Nadarzyn, dyrygentowi prof. Henrykowi Wojnarowskiemu oraz sędziemu piłkarskiemu Szymonowi Marciniakowi.

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski jest  jedną z najstarszych i najlepszych  uczelni wyższych w Polsce. W listopadzie 1816 r. Stanisław Kostka Potocki, kierownik Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Stanisław Staszic przedstawili projekt utworzenia Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Nastąpiło to poprzez połączenie dwóch szkół założonych przez Izbę Edukacji Publicznej w okresie Księstwa Warszawskiego: Szkoły Prawa i Nauk Administracyjnych (zał. 1808) oraz Szkoły Lekarskiej, zwanej też Akademickim Wydziałem Lekarskim (zał. 1809).

Na początku lat trzydziestych XX w. uniwersytet stał się największą polską uczelnią. Pracowało tam wówczas 250 profesorów i docentów, a naukę pobierało 10 000 studentów.

W 2022 roku społeczność UW tworzyło 7 815 pracowników, blisko 4 tys. nauczycieli akademickich, 2 127 doktorantów, 37 404 osób kształcących się na studiach I oraz II stopnia, 1 772 na studiach podyplomowych. Oprócz 24 wydziałów i 4 szkół doktorskich w uniwersytecie działa blisko 30 centrów naukowo-dydaktycznych. Oferta kształcenia obejmuje studia z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ścisłych i przyrodniczych, w tym indywidualne studia międzyobszarowe, 27 programów w języku angielskim, 22 programy prowadzone wspólnie z uczelniami zagranicznymi.

Od 2016 r. UW ma prawo posługiwać się wyróżnieniem HR Excellence in Research, przyznawanym przez Komisję Europejską. Potwierdza ono, że uczelnia spełnia standardy Europejskiej Karty Naukowca. W 2019 r. Uniwersytet Warszawski zajął I miejsce w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, zdobywając status uczelni badawczej na lata 20202026.

Z uniwersytetem związanych było wiele postaci historycznych m.in. Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Julian Tuwim, Irena Sendlerowa, Janusz Korczak, Władysław Bartoszewski, Leszek Kołakowski czy Jacek Kuroń.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku jest najstarszą na Mazowszu oraz jedną z najstarszych w Polsce i Europie szkół, funkcjonując nieprzerwanie od 1180 r.  

Szkoła wychowała wielu wybitnych absolwentów, począwszy od Pawła Włodkowica, a skończywszy na Tadeuszu Mazowieckim – pierwszym premierze niekomunistycznego rządu RP.

Obecnie w szkole w 30 oddziałach kształci się 913 uczniów. Szkoła zdobyła srebrną tarczę „Mazowieckiej Szkoły Aktywnej Turystycznie” przyznaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Orkiestra OSP Nadarzyn

Orkiestra powstała w 1998 r. i odgrywa ważną rolę w propagowaniu kultury muzycznej wśród społeczności lokalnej, ale także w Warszawie i okolicach. Koncerty zespołu cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy.

Uważana jest za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Polsce i Europie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia podczas festiwali i konkursów. Jej założycielem i dyrygentem jest Mirosław Chilmanowicz – tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W zespole realizuje swoje muzyczne pasje ponad 80 osób w różnym wieku: zarówno dorośli, wykonujący na co dzień zawody niezwiązane z muzyką, jak i studenci oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Orkiestra OSP Nadarzyn aktywnie uczestniczy w uroczystościach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich – zarówno państwowych, jak i religijnych. Koncerty zespołu cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy.

Dyrygent Henryk Wojnarowski

Znakomity dyrygent chóralny prof. Henryk Wojnarowski to postać od dziesięcioleci związana z Mazowszem. Jego dorobek artystyczny jest imponujący, a kariera muzyczna przekładała się na rozwój kulturalny naszego regionu. Prowadzone przez niego zespoły zyskały światową sławę.

Laureat nagrody Grammy, dwukrotny laureat nagrody Fryderyka. W latach 1960–1978 dyrygował i kierował chórem Teatru Wielkiego w Warszawie. W latach 1978–2016 był dyrektorem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie jest honorowym dyrektorem Chóru Filharmonii Narodowej.

Sędzia piłkarski Szymon Marciniak

Szymon Marciniak – od 2011 r. arbiter międzynarodowy, od 20 lipca 2015 sędzia klasy UEFA Elite  i najwyżej oceniany polski arbiter. Karierę sędziego piłkarskiego rozpoczął w wieku 21 lat. Swój pierwszy mecz w Ekstraklasie poprowadził w wieku 28 lat. Od tamtej pory sędziował ponad 350 spotkań w najwyższej polskiej lidze. W 2016 r. główny arbiter finału Pucharu Polski Lech Poznań – Legia Warszawa, a rok później poprowadził spotkanie o Superpuchar Polski – pomiędzy Legią Warszawa a Arką Gdynia. 

Zadebiutował jako sędzia międzynarodowy w 2011 r., a od 20 lipca 2015 r. jest sędzia klasy UEFA Elite, w której znajduje się zaledwie 27 najlepszych europejskich sędziów.

Rozsławił Mazowsze i całą Polskę swoim profesjonalizmem jako najmłodszy w historii arbiter główny finałowego meczu Mundialu w Katarze 18 grudnia 2022 r., który prowadził wraz z trzema innymi sędziami pochodzącymi z Mazowsza: Tomaszem Listkiewiczem, Pawłem Sokolnickim i Tomaszem Kwiatkowskim.

10 stycznia 2023 r. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu uznała Szymona Marciniaka za najlepszego sędziego męskich rozgrywek piłkarskich na świecie w roku 2022. W tegorocznym 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego, wraz z zespołem sędziowskim, otrzymał nagrodę w kategorii „Super osiągnięcie Roku”. 30 marca 2023 r. został uhonorowany przez prezydenta Płocka Medalem „Laude Probus" – godny pochwały. Rada Miasta Płocka jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu Szymonowi Marciniakowi tytułu „Zasłużony dla Płocka”.


 Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” nadawana jest od 2006 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. To honorowe wyróżnienie za szczególne zasługi dla naszego regionu. Jest przyznawana osobom oraz instytucjom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju województwa mazowieckiego, powiatu, gminy lub miejscowości, w której działają, wzbogacając dorobek Mazowsza w takich dziedzinach jak np.: kultura, nauka, edukacja, służba społeczna, ekologia, służba zdrowia, gospodarka, budownictwo.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony