Aktualności - współpraca zagraniczna

Czyste powietrze dla wszystkich

Marszałek Adam Struzik udziela wywiadu Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik wziął udział 17. posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE).

Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych dokonali przeglądu przepisów UE dotyczących jakości powietrza m.in.: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy COM(2022). Określa ona działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń oraz wyznacza rok 2050 r., jako granicę, w której zanieczyszczenie powietrza zostanie zredukowane do poziomów, które nie są już uznawane za szkodliwe dla zdrowia. Dyrektywa ustanawia też pośrednie normy jakości powietrza na rok 2030 zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

W trakcie dyskusji podkreślano, że szczególne znaczenie w redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza ma ścisła współpraca na wszystkich szczeblach sprawowania rządów, zwłaszcza w odniesieniu do emisji z rolnictwa, przemysłu, transportu i wytwarzania energii.

Świetnym przykładem walki o poprawę jakości powietrza na poziomie regionalnym może poszczycić się województwo mazowieckie. Od 2019 roku samorząd województwa realizuje program  „Mazowsze dla czystego powietrza”, który wspiera lokalne samorządy, udzielając im dofinansowania m.in. na kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, zakup, montaż i uruchomienie stacji ładowania pojazdów elektrycznych, społeczne akcje edukacyjno-informacyjne. Program przede wszystkim zwiększa potencjał inwestycyjny gmin w walce z niską emisją. Co roku jest zgłaszanych około 200 proekologicznych projektów.

Wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu w terenie

Członkowie Komisji ENVE z własnej inicjatywy rozpoczęli prace nad opinią na temat wspierania  Europejskiego Zielonego Ładu na szczeblu lokalnym i regionalnym. Miałaby się tym zająć nowa inicjatywa Komitetu Regionów – „Zielony Ład w terenie”. To nowe przedsięwzięcie ma polegać na utworzeniu specjalnej grupy sterującej dla władz szczebla lokalnego i regionalnego, które chcą być liderami we wdrażaniu Zielonego Ładu w terenie. Grupa sterująca ma rozpocząć działalność przed końcem 2024 r. i prowadzić wymianę poglądów z komisarzami unijnymi, prezydencjami Rady i Parlamentem Europejskim, wzmacniając tym samym inicjatywy oraz maksymalizując działania w ramach Zielonego Ładu na poziomie lokalnym i regionalnym.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony