Aktualności - współpraca zagraniczna

Mazowsze przekazuje kolejne dwie karetki dla Ukrainy

karetki dla ukrainy (3).jpg Autor: fot. arch. UMWM

Służyły ratownikom i pacjentom z Siedlec i okolic, teraz będą pomocne w Ukrainie. Karetki „Meditransu” z Siedlec wyruszyły do Lwowa i miasta Dnipro, a wraz z nimi wyposażenie medyczne, a także apteczki przygotowane przez mazowieckich harcerzy.

Pojazdy trafią do Portu Lotniczego we Lwowie im. Daniela Halickiego oraz Batalionu Medycznego Szpitalnica. W uroczystym przekazaniu karetek wzięły udział członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta LancJanina Ewa Orzełowska.

Samorząd Województwa Mazowieckiego od początku wojny w Ukrainie wspiera obwody partnerskie, m.in. przez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. Do Ukrainy wyjadą kolejne dwie karetki, które jeszcze kilka tygodni temu były używane przez siedleckie pogotowie. To Mercedes Benz Sprinter 319 CDI z 2011 r. oraz Mercedes Vito 4x4 z 2008 r.

Na pokładzie karetki znajdują się m.in. defibrylatory, ssaki, respiratory, nosze i krzesełka transportowe. Ponadto siedleckie pogotowie przekazało maski tlenowe, materiały opatrunkowe i sprzęt ochrony osobistej. Pojazdy trafią do Portu Lotniczego we Lwowie im. Daniela Halickiego oraz Batalionu Medycznego Szpitalnica do miasta Dnipro.

Karetki i środki medyczne to nie jedyna pomoc, jaka wyruszy z Siedlec. W pojeździe znalazły się także apteczki przygotowane przez Mazowiecką Chorągiew ZHP. Harcerze wspólnie ze skautami z Niderlandów i Szwecji przekazali na początku maja br. łącznie 1000 apteczek, które są teraz przekazywane do Ukrainy przez urząd marszałkowski.

To już kolejne ambulanse, które wyjadą z Siedlec na Ukrainę. W marcu w pełni wyposażony pojazd został przekazany do obwodu lwowskiego, a w czerwcu kolejny trafił do szpitala miejskiego w Buczaczu w obwodzie tarnopolskim. W sumie, do tej pory samorząd Mazowsza przekazał na Ukrainę 15 karetek.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony