Aktualności - współpraca zagraniczna

Posiedzenie Prezydium KR w Pradze

Adam Struzik siedzi za stołem podczas obrad KR. Obok niego siedzi trzech innych mężczyzn w garniturach Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w posiedzeniu Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów organizowanym we współpracy z czeską prezydencją w Radzie UE. Uczestniczyli w nim również m.in. wicepremier Czech, Ivan Bartoš oraz burmistrz Pragi, Zdeněk Hřib.

Podczas przemówienia powitalnego gospodarze nakreślili kierunki rozpoczętej 1 lipca br. czeskiej prezydencji, której motto brzmi „Europa jako zadanie: nowa myśl, nowy kształt, nowa energia”, wyrażające wolę i potrzebę zwiększania wspólnej wolności, odpowiedzialności, bezpieczeństwa i dobrobytu.

W dalszej części spotkania debatowano na temat wojny w Ukrainie i jej skutków w wymiarze lokalnym i regionalnym. Członkowie KR dyskutowali o konsekwencjach wojny w Ukrainie dla obywateli Unii Europejskiej, jak również o tym, jak nowo utworzony Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy mógłby wesprzeć lokalne ukraińskie społeczności, próbujące radzić sobie ze skutkami rosyjskiej inwazji. Na debatę złożyły się dwie sesje:

  • gospodarcze skutki wojny w Ukrainie dla regionów i miast UE, w tym kwestie związane z energią, żywnością, transportem i mieszkalnictwem;
  • działalność Europejskiego Sojuszu Miast i Regionów na rzecz odbudowy Ukrainy.

W trakcie debaty przyznano Witalijowi Kliczko, Burmistrzowi Kijowa, przewodniczącemu Stowarzyszenia Miast Ukrainy, honorowe członkostwo w KR. Witalij Kliczko od kilku lat współpracuje z Europejskim Komitetem Regionów, w ostatnim czasie – za pośrednictwem grupy roboczej KR ds. Ukrainy. Z burmistrzem Kijowa rozmawiał też marszałek Adam Struzik:

– Po raz kolejny zapewniłem, że sercem jesteśmy solidarni z Ukrainą, która może liczyć na nasze wsparcie – skomentował spotkanie marszałek Adam Struzik. – Zaproponowałem spotkanie, gdy Witalij Kliczko będzie w Warszawie.

W godzinach popołudniowych członkowie Prezydium uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER II), będącego najważniejszym organem przygotowawczym Rady do Spraw Ogólnych.

Celem spotkania była dyskusja na temat ściślejszej współpracy KR z członkami Rady oraz większego zaangażowania KR w prace Rady i jej organów przygotowawczych.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony