Aktualności - współpraca zagraniczna

Samorządowy Okrągły Stół we Wrocławiu

uczestnicy spotkania, wśród których jest Janina Ewa Orzełowska pozują do zdjęcia grupowego Autor: fot. Emil Sawicki

Polityka migracyjna wobec uchodźców z Ukrainy, bariery językowe, integracja społeczna czy kwestie regulacji rynku pracy – te i inne tematy zostały poruszone na posiedzeniu Samorządowego Okrągłego Stołu.

Samorząd Mazowsza reprezentowała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Pomoc dla Ukrainy

Współpraca rządu i samorządów w kwestii pomocy Ukrainie to niezwykle palący i ważny temat. Z tego też powodu we Wrocławiu zorganizowano Samorządowy Okrągły Stół, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu, samorządów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i strony ukraińskiej.

Prace przebiegały przy okrągłych stolikach, które stawiają na równi wszystkich uczestników tego spotkania. W trakcie tego wydarzenia, omówione zostały tematy związane z sytuacją uchodźców w Polsce i kwestią lokalnej pomocy, udzielanej przez mieszkańców. Podsumowano także sprawy dotyczące systemowej pomocy Ukraińcom, integracji społecznej, pomysłów na zniwelowanie barier językowych. Rozmawiano też o rozwiązaniach na rynku pracy, mieszkalnictwa, edukacji i nauki oraz wsparciu Ukrainy i współpracy europejskiej.

Członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska przedstawiła rozwiązania wprowadzone w naszym regionie, m.in. uruchomiony pociąg humanitarny, zbiórki pomocowe dla obwodu lwowskiego, czy przekazanie karetek pogotowia.

– Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zdajemy egzamin z naszej solidarności. Patrząc na postawę Polek i Polaków widzę, że nie uchylamy się od niego, więcej – zdajemy ten test z człowieczeństwa celująco. Bardzo za to dziękuję. Jednak przed nami nie pomocowy sprint, a bardzo długi marsz, do którego musimy być przygotowani. Całe Mazowsze zaangażowało się w pomoc dla Ukraińców – nie tylko tych przybywających do naszego regionu, ale także tych, którzy pozostali by bronić swojej ojczyzny, ale też i wolności Europy. Do naszych przyjaciół z obwodu lwowskiego trafiło kilka transportów z najpotrzebniejszymi produktami, które pomogły mieszkańcom przetrwać ten trudny czas i choć na chwilę spędzić go bezpiecznie.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony