Pomoc Ukrainie

Work in Tech Ukraine – nowy bezpłatny program dla uchodźców z Ukrainy

Grafika, na której widać otwarty laptop, na klawiaturze widać dwie dłonie. Wyżej jest napis: ruszyły zapisy do Work in Tech Ukraine Autor: fot. arch. fundacji

Fundacja Digital University rozpoczęła rekrutację do programu Work in Tech Ukraine, którego celem jest wyposażenie uchodźców z Ukrainy w kluczowe umiejętności i wiedzę z zakresu IT.

Uczestnicy otrzymają dostęp do kursów oferowanych przez Google.org: IT Support i Digital Marketing & E-Commerce oraz warsztaty społeczno-psychologiczne i szkolenia podnoszące mobilność zawodową. Fundacja rekrutuje 350 osób, a w całym programie przygotowanym przez INCO weźmie udział 1500 Ukraińców przybywających w Polsce.

Dlaczego warto pracować w IT

W sierpniu Ministerstwo Rodziny i Pomocy Społecznej poinformowało, że 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy po 24. lutego zamieszkali w Polsce, znalazło już pracę. W urzędach pracy jako bezrobotni zarejestrowało się niespełna 17 tys. Ukraińców. I choć brakuje danych na temat liczby aktualnie przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy, to eksperci szacują, że na stałe planuje tu zostać 200–300 tys. osób, które znalazły się w naszym kraju wskutek rosyjskiej inwazji. To dla nich przygotowywane są programy edukacyjno-rozwojowe, takie jak startujący właśnie Work in Tech Ukraine.

– W ciągu ostatniej dekady zapotrzebowanie na specjalistów IT nieustannie rośnie i dziś tylko na polskim rynku brakuje około 50 tys. pracowników tego sektora. W naszej fundacji już od 4 lat prowadzimy program, w którym uczymy młode kobiety będące w trudnej sytuacji finansowej programowania i digital marketingu, bo te umiejętności gwarantują im dobre płace i tym samym bezpieczną przyszłość. Cieszymy się, że dzięki INCO, będziemy mogli teraz tę edukację rozszerzyć na równie potrzebującą grupę, jaką są uchodźcy z Ukrainy. Mamy nadzieję, że Work in Tech Ukraine będzie dla nich przepustką do świata IT i początkiem nowej, satysfakcjonującej kariery – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Program Work in Tech Ukraine – co czeka na uczestników

Ukraińcy, którzy zakwalifikują się do Work in Tech Ukraine, otrzymają bezpłatny dostęp do jednego z dwóch kursów Google Professional Certificates na portalu Coursera: Digital Marketing & E-Commerce lub IT Support. Każdy z nich składa się z 5 modułów i pozawala nabyć kwalifikacje potrzebne do rozpoczęcia kariery w IT. Poza kursami specjalistycznymi uczestnicy programu wezmą udział w zajęciach Lumina Spark pomagających poznać lepiej swój potencjał i możliwości rozwojowe, a także w warsztatach z doradcami HR, gdzie dowiedzą się, na co zwrócić uwagę w CV i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Do Work in Tech Ukraine mogą zgłaszać się dorośli obywatele Ukrainy przebywający na terenie Polski, którzy są bezrobotni lub ich praca jest zagrożona z powodu wojny. Priorytetem jest pomoc kobietom, niemniej mężczyźni też będą przyjmowani do programu. Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie Fundacji:

O Fundacji Digital University

Fundacja działa od 2014 roku. Jej misją jest edukacja w zakresie nowych technologii i umiejętności świadomej eksploatacji zasobów naturalnych, poszerzanie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Uczymy zawodów przyszłości, dając wsparcie podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych i środowisk wykluczonych. Prowadzimy projekty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli dotyczące ekologii i bezpieczeństwa w sieci, a także działania na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony