Aktualności - transport i drogi

Rusza Europejski Tydzień Mobilności 2022

Plakat promujący europejski tydzień mobilności. Są na nim najważniejsze informacje o inicjatywie

Europejski Tydzień Mobilności – ETM (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – ETZT) w tym roku planowany jest w dniach 16–22 września.

Jest to czas, w którym promowane są inicjatywy poprawiające jakość powietrza i ochronę środowiska. ETM wspiera też projekty, które poprawiają jakość naszego życia. Przeciwdziałanie zatłoczeniu w transporcie drogowym, hałasowi i wykluczeniu społecznemu – to cechy szczególnie docenianie w inicjatywach ETM. Europejski Tydzień Mobilności zwraca uwagę na optymalizację wykorzystania wszystkich dostępnych w naszej codziennej rzeczywistości rodzajów transportu.

Hasłem przewodnim ETM jest: Mix & Move! = Przesiadaj się i jedź! A tegoroczny temat kampanii to: „Lepsze połączenia”.

W 2021 r. w województwie mazowieckim w kampanii ETZT wzięły udział 34 podmioty (w 2020 roku było 20 uczestników). Postarajmy się, by w tym roku było ich więcej!

Formularz rejestracyjny można zarejestrować 3 typy aktywności:

  • Tydzień Działań - działania (w każdym dniu) związane z tegorocznym tematem kampanii. Powinny być realizowane od 16 do 22 września 2022 r.;
  • Działania Trwałe - działania związane z inicjatywą ETM realizowane od 23 września 2021 do 22 września 2022 r. i promowane w ramach tegorocznej kampanii;
  • Dzień bez Samochodu działania związane z inicjatywą ETM realizowane w dniu 22 września 2022 r.

Każdy zarejestrowany i spełniający warunki uczestnictwa w ETM będzie miał szansę na zdobycie nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską.

Również Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konkurs, którego celem jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach kampanii ETM.

Nagrody Ministra przyznawane są w 4 kategoriach konkursowych:

  • nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców);
  • nagroda ETM – za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców);
  • nagroda ETM – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego.
  • wyróżnienie ETM – dla najbardziej aktywnego województwa.

Więcej informacji dotyczących tej kampanii i konkursów znajdują się na stronach:

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony