Aktualności

Listopadowe posiedzenie prezydium WRDS

Słupy wysokiego napięcia we mgle Autor: pixabay.com

Polska branża elektroenergetyczna, mediacje pracodawców z pracownikami i rybactwo śródlądowe to główne tematy posiedzenia prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce

Kazimierz Nędza, przedstawiciel prawny Międzyzakładowego Związku Zawodowego Energetyków Enea Wytwarzanie przedstawił zagadnienia związane z transformacją sektora elektroenergetycznego. W zdecydowanej większości polska energetyka opiera się na jednostkach zasilanych węglem kamiennym, jak np. mazowiecka elektrownia w Kozienicach czy elektrociepłownie warszawskie.

Rząd przygotował koncepcję transformacji tego sektora i dostosowanie go do obecnych uwarunkowań rynkowych. Konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych m.in. poprzez wydzielenie aktywów węglowych. Koncepcja zakłada wzrost produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii oraz większe wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego.

Reprezentant pracowników elektrowni w Kozienicach poinformował również, że toczą się rozmowy zmierzające do zawarcia umowy społecznej, która ma zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki związane z przekształceniami energetyki w regionie. Chodzi o właściwe wykorzystanie istniejącego potencjału ludzkiego, jak i infrastruktury przemysłowej.

Ostatecznie zdecydowano, aby temat został dokładnie przeanalizowany przez zespół roboczy ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego, działający w ramach WRDS.

Misja dobrej woli

Członkowie prezydium wysłuchali sprawozdania mediatora wyznaczonego przez ministra ds. pracy do rozwiązania napiętej sytuacji pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielami dwóch związków zawodowych działających w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Prowadząca misję dobrej woli mediator podkreśliła, że strony sporu są zaangażowane w proces mediacji i dążą do zawarcia porozumienia. Do tej pory odbyło się 9 spotkań. Zaplanowane są już kolejne. Jej zdaniem jest nadzieja, że sytuacja ostatecznie rozstrzygnie się w grudniu.

Kolejne sprawozdanie, które przedstawił Jan Przywoźny, przewodniczący zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu dotyczyło rozwiązania konfliktu pomiędzy pracodawcami: Energa Logistyka Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku i Energa Operator S.A. Oddział w Płocku, a zatrudnionymi. Uczestnicy posiedzenia ocenili, że dialog pomiędzy stronami jest prowadzony prawidłowo, a WRDS będzie jedynie monitorować dalsze działania stron.

Rybactwo śródlądowe

Wiesław Kołodziejski, który reprezentował mazowiecką WRDS na konferencji organizowanej przez WRDS województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawił wnioski z tego spotkania. Konferencja poświęcona była ustawie o rybactwie śródlądowym i jej wpływie na eksploatację i degradację polskich wód, zagrożeniom dla wędkarstwa oraz skutkom oddziaływania na branżę turystyczną, hotelarstwo i gastronomię w gminach z zasobami wodnymi.

Przewodniczący WRDS Robert Składowski przedstawił sprawozdanie ze spotkania organizowanego przez Radę Dialogu Społecznego. Zaproponował podjęcie dyskusji na forum WRDS na temat rozwiązań systemowych wzmacniających rolę i kompetencje wojewódzkich rad dialogu społecznego. 

Grudniowe posiedzenie WRDS zaplanowano  w formie wideokonferencji.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony