Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

90 lat Domu Pomocy Społecznej w Pruszkowie

Dyrektor Kornatowski podaje marszałkowi list gratulacyjny. Obok nich na wózku inwalidzkim jest Artur Świercz. Obok marszałka stoją dwie siostry zakonne, jedna z nich prezentuje dyplom Pro Masovia Autor: fot. arch. MCPS

Działający w Pruszkowie DPS, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, obchodził jubileusz 90 lat istnienia.

Od początku stał się domem dla około 100 osób. Tak też działa do teraz. W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, który wręczył prowadzącym placówkę Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski i pełnomocnik zarządu województwa ds. osób z niepełnosprawnościami Artur Świercz.

– Dziękuję Siostrom za Wasz trud i pracę, jesteście bohaterkami cichej miłości do bliźniego. Teraz w dzień jubileuszu warto podkreślić, jak wiele dobrego czynicie każdego dnia, opiekując się najbardziej potrzebującymi. Sługa Boża Matka Wincenta Jaroszewska, założycielka zgromadzenia, wyznawała zasadę, że na osoby, które „w inny sposób odbywają życie” trzeba patrzeć z szacunkiem. Docenia to Samorząd Województwa Mazowieckiego, który wspiera działalność Zgromadzenia w DPS w Pruszkowie środkami własnymi i z funduszy Unii Europejskiej – mówił marszałek Adam Struzik.

We wrześniu 1931 r. Założycielka Zgromadzenia Matka Wincenta Jadwiga Jaroszewska zakupiła od Rady Powiatu Pruszkowskiego dom przy ul. Żbikowskiej i przeznaczyła go dla około 100 dziewcząt z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Placówka przetrwała trudny okres międzywojenny oraz czas okupacji. Pomimo ciężkich warunków rozwijała się. Po dziś dzień trafiają tam osoby z taką niepełnosprawnością, dla których staje się on domem opieki zapewniającym pielęgnację, ale też rozwój – ucząc codziennego życia i przygotowując do prostej pracy.

Opieka medyczna i dbanie o rozwój

Osoby przebywające w DPS-ie mogą liczyć na specjalistyczną opieką medyczną, w tym rehabilitację (kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię i masaż poprawiający ich stan funkcjonalny i przynoszący ulgę w bólu). Prowadzone są tam również zajęcia terapeutyczne, zwiększające zakres samodzielności i zaradności życiowej, oraz zajęcia sportowe, gry i zabawy – również na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy uczą się też posługiwania komputerem i przełamywania barier komunikacyjnych. Prowadzona muzykoterapia to nie tylko zajęcia dla podopiecznych, ale również aktywności w ramach zespołu „Szarpidruty”, który jest pretekstem do ćwiczeń i nauki grania na takich instrumentach jak ksylofon, gitara, keyboard, dzwonki chromatyczne, werbel i tamburyna. W DPS działa także zespół teatralny, pracownie: ceramiczna i kulinarna  oraz kawiarenka „Pod Aniołami”. Wszystkie te aktywności pozwalają każdemu z mieszkańców odnaleźć miejsce adekwatne do jego potencjału, ucząc nie tylko konkretnych umiejętności, ale też aktywnego współdziałania w zespole.

Jubileusz 90-lecia istnienia placówki był okazją do podsumowań i zaprezentowania możliwości, jakie daje to miejsce.

Wsparcie samorządu województwa

W czasie pandemii COVID-19 DPS miał możliwość skorzystania z unijnego projektu prowadzonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej „Wsparcie dla Mazowsza”. Dzięki prawie 199 tys. zł możliwe było zapewnienie właściwej i bezpiecznej opieki nad osobami przebywającymi w placówce, zabezpieczając pensjonariuszy i personel.

W ramach projektu m.in. zakupiono urządzenie Aerte technologii szwedzkiej do zwalczania patogenów, lampy bakteriobójcze, termometry bezdotykowe oraz środki do ochrony osobistej (maseczki, płyny dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe, fartuchy ochronne).

Kolejne wsparcie przyszło w tym roku. Decyzją zarządu województwa DPS otrzymał prawie 194 tys. zł dofinansowania z PFRON, które pozwoli wymienić windę (dźwig osobowy) w Domu Pomocy Społecznej w Pruszkowie. Obecna nie spełnia wymogów, nie obejmuje wszystkich kondygnacji budynku, a przede wszystkim jest za mała, by osoby z niepełnosprawnościami mogły z niej swobodnie korzystać. Nowy dźwig osobowy i nowy przystanek na poziomie -1 pozwolą swobodniej przemieszczać się mieszkańcom po obiekcie, a tym samym korzystać ze wszystkich zajęć terapeutycznych prowadzonych w DPS-ie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony