Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Gramy z WOŚP!

Autor: fot. arch. UMWM

Po raz kolejny Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 31. Finał WOŚP już w tę niedzielę.

Formą wsparcia WOŚP jest organizowanie aukcji, z których dochód jest w całości przekazywany na cele charytatywne. Jednym z przedmiotów przekazanych na aukcję jest grafika wybitnego artysty, prof. Lecha Majewskiego, przedstawiająca marszałka Adama Struzika. Sam marszałek natomiast w niedzielę 29 stycznia na ulicach Płocka razem z innymi wolontariuszami będzie zbierał pieniądze do puszki WOŚP.

Literacka kolacja – aukcja Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

To pomysł dziennikarki Katarzyny Bosackiej, która zaprasza do Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem na wykwintną kolację. Dania przygotują szefowie kuchni znakomitych radomskich restauracji: Casa Verde, Czas na chleb, Hotel Rubin i Teatralna. Alkohole dobierze senator Marcin Bosacki. W tak miłej atmosferze będzie można wysłuchać opowieści o jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Kolacja odbędzie się w terminie dogodnym dla wszystkich uczestników. Muzeum Witolda Gombrowicza jest placówką współprowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

13 aukcji Kolei Mazowieckich

Również Koleje Mazowieckie, jak co roku, wsparły WOŚP: na licytacjach można m.in. wygrać indywidualne spotkanie z Robertem Stępniem, prezesem zarządu spółki KM, zwiedzić dyspozyturę czy odbyć podróż w kabinie maszynisty pociągu. Można też nauczyć się zumby na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, a potem też zwiedzić zaplecze techniczne kolei. Do wylicytowania jest też model lokomotywy EU47 TRAXX oraz sesja zdjęciowa w towarzystwie kolejowej „Babci” czyli najstarszego czynnego ezt serii EN57 038.

Bezpłatne przejazdy Kolejami Mazowieckimi

Na 31. Finał  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wszystkich pociągach uruchamianych przez KM przysługiwać będą nieodpłatne przejazdy wolontariuszy WOŚP:

  • kwestujących w niedzielę 29 stycznia 2023 r.;
  • Pokojowego Patrolu – wspomagający organizację i przebieg imprezy, uczestniczący w przygotowaniach i organizacji finału. Wolontariusze będą mogli bezpłatnie podróżować kolejami przez 3 dni: sobota–poniedziałek, 28–30 stycznia 2023 r.

Uprawnienie poświadczać będzie identyfikator wolontariusza 31. Finału WOŚP oraz imienne zaświadczenie, wydane przez koordynatora wolontariatu Fundacji WOŚP w wersji papierowej lub w wersji elektronicznej (okazane na urządzeniu mobilnym), ważne z dokumentem poświadczającym tożsamość.

Chcemy wygrać z sepsą – hasło 31. edycji WOŚP

Podczas tegorocznej aukcji WOŚP zbierane są fundusze do walki z sepsą. Jest to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Życie chorego ratuje wtedy szybkie rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia, które przyśpieszają rozpoznanie sepsy. 

W skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 r. sepsa wystąpiła u 49 mln osób na świecie, a 11 mln zmarło z jej powodu.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony