Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Konwent Marszałków Województw w Sandomierzu

Elżbieta Lanc siedzi przy stole konferencyjnym i patrzy z uśmiechem w kamerę. Obok niej siedzą dwaj mężczyźni w garniturach. Autor: fot. arch. UMWŚ

Zdrowie, rozwój gospodarki, sytuacja społeczna i finansowa, inwestycje, kultura i edukacja oraz ustawodawstwo związane z kompetencjami samorządów – to tematy, które zdominowały obrady Konwentu Marszałków Województw. Samorząd Mazowsza reprezentowała Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa.

Na Konwencie omówiono zagadnienia związane z problemami lokalowymi oraz kadrowymi w szpitalach, możliwością zatrzymania kadry medycznej w Polsce oraz rosnącą liczbą przypadków osteoporozy, zwłaszcza wśród seniorów. Ponadto rozmawiano o współpracy między szkołami a placówkami medycznymi, szczególnie w zakresie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dyskutowano także o współpracy między samorządem a muzeami, wpływie instytucji i obiektów muzealnych na otoczenie zewnętrzne oraz o perspektywie ich rozwoju. Poruszona została również nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej dla Polski.

Jak powiedziała Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, obrady były owocne.

– Tematów do dyskusji nie brakowało. Wchodzimy w nowy okres unijnego finansowania, ponadto światowy kryzys zdrowotny kazał przedefiniować kwestie związane z ochroną zdrowia, gospodarką i życiem społecznym. Warto wspólnie pochylić się nad problemami, które z pewnością rozwiążemy, jeżeli będziemy prowadzić konstruktywny dialog – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Przyjęte stanowiska

Marszałkowie przyjęli wspólnie wypracowane stanowiska dotyczące m.in. sporu zbiorowego dotyczącego podwyżek dla pracowników POLREGIO S.A., zmiany zasad rozliczenia prosumentów produkujących energię z fotowoltaiki, organizacji transportu publicznego, Funduszu Kolejowego jako efektywnego wsparcia samorządów województw czy formy finansowania projektów z obszaru B+R realizowanych przez przedsiębiorstwa w nowej perspektywie budżetowej UE.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony