Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
O zdrowiu psychicznym najmłodszych Mazowszan
O tym, jak dbać o dobrostan psychiczny dzieci dyskutowano podczas II Mazowieckiego Forum Zdrowia Psychicznego.
Organizatorem konferencji był Samorząd Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu wzięła udział Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa. Tytuł tegorocznej edycji forum brzmiał „Dzieci w środowisku rodzinnym i szkolnym – jak wspierać ich zdrowie i rozwój psychospołeczny”.
Lekarze, specjaliści i samorządowcy dyskutowali m.in. o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci, jak wspierać ich rozwój psychospołeczny w domu i w szkole oraz o tym, jak wygląda i jak powinna wyglądać współpraca psychologa szkolnego z nauczycielami, rodzicami i specjalistami.
Samorząd Mazowsza dla zdrowia psychicznego
Mazowieckie Forum Zdrowia Psychicznego zachęca samorządy do promocji i ochrony zdrowia psychicznego wszystkich mieszkańców Mazowsza. To dobra przestrzeń do tego, by wymienić doświadczenia, zainspirować do dalszych działań.
Pierwsza edycja wydarzenia była poświęcona kryzysom psychicznym, które dotykają zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych.
Członek zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska podkreśliła, jak wiele dla zdrowia psychicznego robi samorząd Mazowsza. – Z myślą o budowaniu dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży powstał Samorządowy Instrument Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego. W przyszłym roku będziemy także realizować kampanię społeczną o uzależnieniach behawioralnych. Chcemy zwrócić w niej uwagę na budowanie relacji oraz więzi między rodzicami i dziećmi. Jest to szczególnie ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Dziecko osamotnione, bez wsparcia, szybko znajdzie się w kryzysie. Tegoroczna konferencja jest wstępem do przyszłorocznego forum.
Forum zdrowia psychicznego – czy potrzebne?
Najmłodsi, podobnie jak dorośli, doświadczają licznych stresów, problemów czy niepowodzeń. Zdarza się niestety, że i one są ofiarami przemocy psychicznej – zarówno w szkole, jak i w domu. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jak sobie radzić z kryzysem, gdzie szukać pomocy i jaką rolę w procesie leczenia odgrywa asystent zdrowienia.
O tym, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o problemach zdrowia psychicznego wśród najmłodszych mówiła konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Lidia Popek, kierownik Oddziału Dziecięcego w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie:
– Często, z perspektywy dorosłego, zachowania dzieci mogą się wydawać banalne, ale z perspektywy dziecka już nie. Tymczasem średni czas od wystąpienia objawów do otrzymania przez dziecko pomocy, czyli czas, kiedy rodzic zwróci uwagę na jego złe samopoczucie, nie mówiąc już o pójściu do lekarza, to 5 lat. Na pewno sygnałem powinny być zmiany w zachowaniu dziecka w porównaniu do tego pierwotnego, które rodzic już zna. Powtarzające się trudności, lęki, choćby np. powtarzająca się niechęć pójścia do szkoły – wszystko powinno zwrócić uwagę – podkreśla dr Lidia Popek.