Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Ratownicy medyczni z pomocą dla powodzian
Z warszawskiego pogotowia ratunkowego „Meditrans” do Lądka-Zdroju wyruszył Konwój Nadziei.
Na tragedię, która spotkała mieszkańców południa Polski nie są obojętni Mazowszanie. W pomoc włączyli się również ratownicy medyczni. Konwój, który wyruszył z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie, dostarczy ponad 10 tys. kombinezonów ochronnych oraz prawie 700 l wody butelkowanej.
Docelowo na tereny objęte katastrofą warszawski „Meditrans” może dostarczyć do 20 tys. kombinezonów ochronnych, niezbędnych ze względów sanitarno-epidemiologicznych dla usuwających skutki kataklizmu (błoto i szlam). Sprzęt zostanie przekazany nie tylko do jednej miejscowości – stacja pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami Urzędu Miasta w Lądku-Zdroju oraz osobą odpowiedzialną za koordynowanie pomocy w mieście i okolicznych miejscowościach, aby pomoc dotarła również do mniejszych skupisk ludzkich, dotkniętych powodzią.
– Dzisiaj pojechał pierwszy transport z odzieżą ochronną do ratowników z terenów zalanych przez powódź. Będziemy chcieli oczywiście tę pomoc kontynuować – w zależności od potrzeb – dla pozostałych miejscowości. Myślę, że wszyscy udowodniliśmy naszą wielką solidarność i wielkie serce do pomagania. Można powiedzieć, że przez różne wcześniejsze kryzysy, wymagające solidarności i pomocy, jak pandemia czy pomoc uchodźcom wojennym, zostaliśmy „przeszkoleni”, potrafimy więc sprawnie się zorganizować i w szybkim tempie przyjść z pomocą – powiedziała członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska.
To pierwsza taka inicjatywa ze strony pogotowia w Polsce. Aby nie odrywać od pracy ratowników, przygotowane przez nich wsparcie dla powodzian osobiście zawiozą dyrektorzy: dr n. med. Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie, oraz jego zastępcy Lucjan Kadej i Marek Dejneka.