Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

10.05.2024

Napoje alkoholowe i bezalkoholowe

Nalewka z orzecha włoskiego

Nalewki owocowe są tradycyjnym polskim napojem alkoholowym.
Zaczęto je wytwarzać od momentu rozpowszechnienia się na ziemiach polskich procesu otrzymywania spirytusu.

Polska tradycja robienia nalewek

Nalewki w Polsce do II wojny światowej były masowo produkowane zarówno przez duże firmy, jak i w domowych warunkach. Stanowiły one chlubę dobrego domu i świadczyły o jego statusie społecznym.

 Do ich produkcji wykorzystywano surowce z najbliższego otoczenia, przede wszystkim różnego rodzaju owoce, części roślin, takie jak liście, nasiona i korzenie, pochodzące z przydomowych plantacji. Wszystkie te dodatki miały za zadanie nadać trunkom szlachetnego smaku.

Nalewka orzechowa z Mazowsza

 Nalewka orzechowa to wyrób mocno zakorzeniony w polskiej tradycji ziemi mazowieckiej. Staropolska kultura wymagała, aby produkcją domowych trunków zajmowali się specjalnie do tego wyszkoleni ludzie: cześnik, podczaszy czy piwniczy, co świadczy o wielkim zaangażowaniu w produkcję nalewek. Duże znaczenie przykładano do ich prawidłowej pielęgnacji oraz przechowywania tak, aby z biegiem czasu były coraz lepsze.

Nalewka z zielonego orzecha

Dawniej bardzo popularną odmianą nalewki orzechowej była nalewka wytwarzana z zielonych owoców orzecha włoskiego, zwana tinkturą orzechową, ratafią orzechową, likierem orzechowym czy po prostu orzechówką.

Zielone orzechy włoskie najlepiej nadawały się na nalewkę, bo trunek z nich był nie tylko smaczny, ale też pomagał w razie niestrawności.

W wytworzeniu idealnej nalewki orzechowej, najważniejszą rolę odgrywa jakość użytego spirytusu oraz owoce o odpowiednim stopniu dojrzałości, zbierane na początku lipca. Orzechówka dosładzana jest cukrem rafinowanym w takiej ilości, aby nie zagłuszyć smaku surowców, a jedynie uwypuklić ich aromat.  Do pokrojonych na ćwiartki orzechów dodaje się korzenie i zalewa mieszaniną spirytusu z 0,4 litra wody. Szczelnie zamknięte naczynie odstawia się na 2 – 3 tygodnie. Do syropu zrobionego z cukru i wody wlewa się przecedzoną nalewkę, esencję migdałową i doprawia mieszanką ziół z gałki muszkatołowej, anyżu, pieprzu i cynamonu. Całość przesączana jest przez bibułę filtracyjną lub gęste płótno i rozlewana jest do butelek. Uzyskaną orzechówkę odstawia się na około 12 miesięcy, by dojrzała.

 

 

 

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Agnieszka Kalińska (RW)

Data wytworzenia: 27.11.2023

Opublikował w BIP: Urszula Sabak

Data opublikowania: 27.11.2023 11:23

Ostatnio zaktualizował: Urszula Sabak

Data ostatniej aktualizacji: 27.11.2023 11:23

Liczba wyświetleń: 49

Data opublikowania: 27.11.2023 11:23


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony