Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

4.05.2024

Warzywa i owoce

Truskawka zwoleńska

Truskawki zwoleńskie Autor: Fot. Wiesława Zaniuk

Tradycja uprawy truskawki w powiecie zwoleńskim sięga początków XX wieku. Wspomnienia rodzinne starszych mieszkańców powiatu zwoleńskiego dotyczą czasów przedwojennych, kiedy to letnicy odpoczywali w tych okolicach i zaopatrywali się w świeże, atrakcyjne dla nich produkty rolne – warzywa i owoce „z pierwszej ręki”.

Jeszcze przed I wojną światową rolnicy uprawiali tu truskawki na niewielkich poletkach i sprzedawali je Żydom. Na początku lat 50-tych, gdy reaktywowała się spółdzielnia ogrodnicza, zaczęto przyjmować truskawki w punktach skupu. Przetwórstwo rozwinęło się na większą skalę gdy w 1958 r. powstał „Hortex”. Wówczas wprowadzono odmianę truskawki Senga Sengana, nadającą się do mrożenia.

W latach 60-tych zaczęto eksportować je do ZSRR. Zainteresowali się nimi także Czesi. W 1985 r. miejscowy zakład przetwórstwa uruchamia wydajne linie do mrożenia owoców i warzyw, co spowodowało wzrost upraw truskawki na terenie gmin powiatu zwoleńskiego: Tczów, Kazanów i Policzna.

Uprawa truskawki jest głęboko zakorzenioną tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie. Truskawka znajduje się w czołówce uprawianych roślin w powiecie zwoleńskim. Powiat zaliczany jest do największych producentów truskawek w Polsce. Tradycja jest ciągle podtrzymywana, a truskawka zwoleńska króluje na wielu lokalnych imprezach, na których prezentuje się regionalne jadło. Owoce oraz ciasta i desery truskawkowe były i są elementami łączącymi kulinarne upodobania szczególnie starszych mieszkańców ziemi zwoleńskiej.

Na wyjątkowość truskawek zwoleńskich wpływ ma kilka czynników. Najważniejsze są zdrowe, rozłożyste krzewy, które mogą wydać dorodne owoce o wyjątkowych walorach smakowych i zapachowych, o niepowtarzalnym wybarwieniu, jędrności i soczystości. Kolejnym czynnikiem jest wiedza i umiejętności jakie posiadają rolnicy uprawiający te owoce w swoich plantacjach. Truskawka zwoleńska stała się najbardziej rozpoznawalnym produktem rolnym w okolicy.

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Agnieszka Kalińska (RW)

Data wytworzenia: 27.10.2023

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 27.10.2023 14:23

Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023 14:23

Liczba wyświetleń: 72

Data opublikowania: 27.10.2023 14:23


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony