Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Europejskie Dni Dziedzictwa w Sierpcu

Kobieta w tradycyjnym stroju haftuje Autor: fot. Maja Gawłowska (MWM w Sierpcu)

W tym roku ich hasło brzmiało „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, a najlepszym plenerem okazał się skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to cykliczny projekt o charakterze kulturalnym, społecznym i edukacyjnym o zasięgu europejskim. Jest to niewątpliwie wielkie święto zabytków. Tego dnia turyści mogą bez żadnych opłat wejść na teren instytucji kulturalnych, dzięki czemu mają ułatwiony dostęp do najważniejszych, a zarazem najciekawszych miejsc oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Co przygotował skansen?

Odwiedzający mieli okazję poznać dawne wiejskie życie, spacerując wśród prawdziwych wiejskich zagród, ozdobionych kwiatowymi i warzywnymi ogródkami i sadami. Podziwiali wystawę pt. „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Ekspozycja przedstawia codzienne zajęcia domowe (m.in. chłopski posiłek codzienny, pranie i maglowanie bielizny, suszenie ziół i owoców), uroczystości rodzinne, czy dawne wiejskie warsztaty rzemieślnicze (pracownia krawiecka, warsztat pracy wiejskiego szewca). Ciekawym przystankiem podczas zwiedzania są również odtworzone wnętrza dwóch dworów ziemiańskich. Nie zabrakło pokazów szydełkowania, rzeźbienia, papieroplastyki czy haftu krzyżykowego. Turyści posmakowali też regionalnego jadła dostępnego w karczmie z Sochocina.

Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – do bliższego poznania kultury danego regionu. Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach wydarzenia.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony