Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Myśliwskie gotowanie na polanie w Sierpcu

Karol Kus w towarzystwie przygotowują danie z dziczyzny. Autor: fot. Dariusz Krześniak

Pierwszego maja, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego) zaprosiło gości na spotkania z kuchnią tradycyjną z całej Polski. Podczas wydarzenia zwiedzający poznali myśliwskie zwyczaje i smakowali potrawy regionalne.

Konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką

Tradycyjnie podczas „Myśliwskiego gotowania na polanie” towarzyszył konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. Po raz pierwszy wśród dań konkursowych pojawiła się dziczyzna. Komisja ostatecznie przyznała nagrody w 7 kategoriach: zupa, potrawa jarska, potrawa mięsna, potrawa z dziczyzny, przekąska, deser, napój. Dla laureatów przygotowano nagrody rzeczowe. Karol Kus, znany smakosz i wokalista z zespołu muzycznego Taraka, wspólnie ze zwiedzającymi ugotował na polanie gulasz myśliwski. Swój pokaz sztuki kulinarnej wzbogacił występem wokalnym.

Pełną listę zwycięzców znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.

W skansenie zagrały rogi myśliwskie

Myśliwi zaprezentowali zebranym wybrane rasy psów myśliwskich. Odbył się też pokaz sokolniczy. Turyści wzięli udział w konkursie wabienia jeleni, najmłodsi zaś uczestniczyli w warsztatach plastycznych przygotowanych przez Klub Dian Polskiego Związku Łowieckiego. We dworze z Bojanowa członkinie grupy Knieje i Salony przybliżyły zebranym tradycje i obyczaje łowieckie dawnego ziemiaństwa. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji myśliwych, leśników i rolników z udziałem pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Zespół Muzyki Myśliwskiej im. Marcina Kamińskiego przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Płocku. W amfiteatrze wystąpił zespół Masterbrass. Artyści grający na instrumentach dętych blaszanych wykonali utwory myśliwskie, a także znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Na kiermaszu zwiedzający mogli posmakować potraw wykonanych według dawnych receptur oraz zaopatrzyć się w produkty rękodzieła oraz rzemiosła artystycznego.

Życie na wsi

Muzealna wieś tętniła gwarem codziennych robót. W domostwach gospodynie opowiadały o tym, co można było znaleźć dawniej na wiejskim stole na przednówku. Wykonywały kwiaty z bibuły i papierowe firanki do dekoracji izb. Zielarka przybliżała turystom lecznicze właściwości ziół i roślin, które zbierano wiosną. Gospodarze kręcili powrozy, a w warsztatach pracowali szewc i kowal. Najmłodsi zaś mieli okazję pobawić się replikami zabawek sprzed stu lat.

Wiosenne zwyczaje i obrzędy

Impreza kulinarna otworzyła Wielką Majówkę w skansenie. 3 maja w godzinach 10.00–18.00 zapraszamy wszystkich chętnych na wydarzenie poświęcone wiosennym zwyczajom i obrzędom dawnej mazowieckiej wsi. Na muzealnej scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Goleczyna. Uczestnicy spróbują smakołyków kuchni regionalnej, wezmą też udział w pokazach prac wiejskich w izbach chłopskich oraz inscenizacjach codziennego życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony