Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Retro Liga w Siedlcach

Autor: fot. arch. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Już tylko do 24 września w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach – placówce podległej samorządowi Mazowsza – można obejrzeć wystawę „Piłka nożna i jej siedlecka historia”.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy siedleckiego muzeum z Miejskim Klubem Piłkarskim Pogoń Siedlce.

W związku z wystawą muzeum zorganizowało również spotkanie, które można określić retro piłkarską podróżą do przeszłości. Na zaproszenie zastępcy dyrektora Krzysztofa Chaberskiego do siedleckiego muzeum zawitali Piotr Marciniak i Wojciech Cianciara – przedstawiciele Stowarzyszenia Retro Ligi – ligi niezwykłych dżentelmenów.

Piłka nożna w stylu retro

Retro Liga jest stowarzyszeniem o charakterze sportowo-historycznym, do którego należą zespoły piłkarskie odtwarzające dawne polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939 r. Obecnie w jej rozgrywkach występuje 8 drużyn m.in. Lechia Lwów z Dzierżoniowa, WKS 10. Pułk Piechoty z Łowicza, WKS 37. Pułk Piechoty z Kutna, TS Victoria Sosnowiec. W każdym sezonie rozgrywanych jest 7 spotkań. Mecze odbywają się – jak przed II wojną światową – przy akompaniamencie orkiestry dętej. Zawodnicy występują w retro strojach i według obowiązujących wówczas przepisów.

O ciekawym świecie polskiego futbolu międzywojennego opowiadał m.in. Piotr Marciniak. Można było poznać wiele interesujących faktów m.in. takich, że za przewinienia nie przyznawano żółtych ani czerwonych kartek, a numery na koszulkach pojawiły się dopiero w 1938 r. podczas meczu Irlandia-Polska. Spotkania były prowadzone przez 5 arbitrów. Sporym zaskoczeniem była informacja, że piłkarze w międzywojniu za grę w piłkę nie otrzymywali wynagrodzenia. Zaprezentowano też retro stroje piłkarskie, które każdy mógł wziąć do ręki i porównać z tymi w jakich obecnie grają piłkarze. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony