Aktualności - nieruchomości

Zabytki w Wyszogrodzie i Baboszewie własnością Mazowsza

Struzik przekazuje wójtowi Baboszewa podpisany akt Autor: fot. arch. UMWM

Mazowsze zostaje właścicielem muzeum w Wyszogrodzie i starego młyna w Baboszewie.

W wyremontowanych i rozbudowanych wnętrzach powstanie m.in. ekspozycja poświęcona ks. Maciejowi Sarbiewskiemu. Nowa placówka kulturalna będzie oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Akty notarialne podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz wójt gminy Baboszewo Bogdan Pietruszewski, a także prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP) Zbigniew Kruszewski oraz  skarbnik TNP Jan Milner.

W starym młynie będą wystawy

Gmina Baboszewo przekazuje samorządowi województwa działkę o powierzchni 0,18 h. Znajduje się na niej zabytkowy młyn (obecnie nie jest użytkowany). Budynek powstał w latach 1910–1920. Po remoncie i rozbudowie w nowym muzeum będzie można znaleźć eksponaty związane z poetą ks. Maciejem Sarbiewskim, który urodził się w pobliskim Sarbiewie.

Muzeum w Wyszogrodzie chce się rozwijać

Mazowsze kupuje od Towarzystwa Naukowego Płockiego budynek, w którym mieści się Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie oraz prawo do wieczystego użytkowania. Koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Dzięki niej muzeum będzie mogło się rozwijać – zostanie m.in. rozbudowana ekspozycja poświęcona kulturze żydowskiej.

Do tej pory Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie (oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku) wynajmowało część pomieszczeń w budynku od Towarzystwa Naukowego Płockiego. Teraz będzie go mieć do pełnej dyspozycji. Budynek ma blisko 730 m2 powierzchni użytkowej. Muzeum zgromadziło liczne zabytki, które nie mieściły się już na zajmowanej do tej pory powierzchni, w tym poświęcone wojnom na Ziemi Wyszogrodzkiej czy etnografii Wisły. Rozbudowy wymaga też wystawa prezentująca kulturę żydowską małych sztetli Ziemi Wyszogrodzkiej. Odwiedzający muzeum, w tym turyści z Izraela zgłaszają potrzebę uzupełnienia ekspozycji o postać urodzonego w Wyszogrodzie Nahuma Sokoła, przewodniczącego Światowego Kongresu Syjonistycznego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony