Mazowsze serce Polski nr 1-2

Tym żyje samorząd

przedstawiciele samorządu podczas konferencji na temat drożyzny wyjaśniają jej przyczyny. przemawia Lanc Autor: Fot. arch. UMWM

Drożyzna uderza w szpitale, nowe pojazdy Kolei Mazowieckich, 3 nowe miasta są na Mazowszu – tym żyły samorządy.

Drożyzna uderza w szpitale

Nawet 300 proc. – z takim wzrostem kosztów muszą się liczyć niektóre marszałkowskie szpitale. Większe ceny dotyczą zarówno prądu i gazu, jak też kosztów pracy, leków i innych usług.

Mimo galopującej inflacji, NFZ nie planuje dodatkowych środków dla szpitali. Co to będzie oznaczać w praktyce? Niestety, dalsze zadłużanie – obawiają się eksperci i dyrektorzy lecznic. Z danych, jakie urząd marszałkowski zebrał od 26 swoich podmiotów medycznych wynika, że wszystkie przygotowują się na radykalne zwiększenie kosztów. Np. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu odnotowało ogromny wzrost cen gazu w ostatnich miesiącach (listopadowa faktura była wyższa aż o 275 proc.). W szpitalu na Niekłańskiej najbardziej dotkliwa jest podwyżka cen energii elektrycznej i ciepła. Tu podwyżka wyniosła prawie 60 proc.

Rekord w Modlinie

20-milionowy pasażer wylądował na lotnisku w Modlinie. Okazała się nią Urszula Kłos, która otrzymała okolicznościowe upominki i vouchery na zakupy oraz usługi ufundowane przez port i współpracujących z nim partnerów. Pierwszy milion lotnisko osiągnęło już w drugim roku działalności. Do początku 2019 r. obsłużono 15 mln pasażerów.

Trzy nowe miasta na Mazowszu

W 2022 r. do mazowieckich miast dołączyły: Nowe Miasto, Cegłów i Jedlnia-Letnisko.

Ponad 1/5

krajowej wartości PKB została wytworzona w województwie mazowieckim (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie za 2019 r.).

KOLEJne pociągi

5 nowych pociągów FLIRT w grudniu ub.r. odebrały Koleje Mazowieckie. Będą kursować na trasie Skierniewice–Mińsk Mazowiecki przez Warszawę. Pociągi są produkowane przez Stadler w ramach umowy na blisko 405 mln zł.

Polska nadal bez unijnych pieniędzy

Wiosną ub.r. premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu na lata 2021–2027. Ale pieniędzy nadal nie ma. Mechanizm pieniądze za praworządność pozwala Komisji Europejskiej wszcząć procedurę wobec rządu członkowskiego UE łamiącego praworządność, a następnie obniżyć lub zawiesić płatności na rzecz tego państwa. Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Skargi oddalono.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony