Mazowsze serce Polski nr 12

Podsłuchane podpatrzone

Struzik LABORATORIUM UW Fot. arch. UMWM (1).JPG Autor: Arch. UMWM

Ciekawostki z Mazowsza

 

NAUKA PRZYSZŁOŚCI

Hmm… Co by tu dodać? Eksperyment  laboratoryjny miał okazję przeprowadzić marszałek Adam Struzik (klub PSL), który wziął udział w zakończeniu pierwszej edycji programu „Mazowsze dla Oświaty”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski i samorząd województwa. Przez dwa semestry nauczyciele z Mazowsza uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach na  studiach podyplomowych, dzięki którym mogli podnieść kompetencje związane  z nauczaniem zdalnym.

Fan Korei

Tymczasem radny z klubu PSL Konrad Wojnarowski pokazał się w narodowym stroju koreańskim.  Okazją był awans piłkarzy  w Mistrzostwach Świata w Piłce  Nożnej w Katarze.  Jak Wam się podoba?


Zdaniem radnych

Priorytetowe inwestycje – Mazowsze centralne

Ludwik  Rakowski, przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego (klub KO)

Budżet Mazowsza na 2023 r. będzie proinwestycyjny – to bardzo dobra wiadomość, szczególnie w niepewnych czasach. Będziemy nadal wspierali inwestycje w ochronie zdrowia, m.in.  w szpitalach: międzyleskim, bródnowskim, przy ul. Niekłańskiej czy w Dziekanowie Leśnym. Ważne inwestycje drogowe to np. rozbudowa drogi nr 721 pomiędzy Piasecznem a Konstancinem-Jeziorną czy drogi nr 637 pomiędzy Warszawą a Węgrowem. Kontynuowana będzie również budowa drugiego toru WKD na odcinku pomiędzy Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. Inwestować będziemy również w instytucje kultury, m.in. modernizacji poddany zostanie Arsenał Warszawski – siedziba Państwowego Muzeum Archeologicznego. 

Stefan Traczyk, członek Komisji Budżetu i Finansów (klub PiS)

Mazowsze centralne to przede wszystkim Warszawa z okolicznymi powiatami. Jestem radnym wybranym z okręgu okołowarszawskiego i widzę, jak bardzo ważną rolę odgrywa tutaj komunikacja. Na tym terenie przybywa coraz więcej mieszkańców i kluczowe stają się połączenia drogowe, kolejowe czy też parkingi, które zniwelują korki i pomogą w sprawnym przemieszczaniu się oraz wpłyną na rozwój całego województwa. Wiele inwestycji jest realizowanych, ale uważam, że pewne możliwości nie są wykorzystywane.


Kalendarium

622 lata temu

27 grudnia 1400 r. Nowe Miasto nad Pilicą otrzymało prawa miejskie.

493 lata temu

24 grudnia 1529 r. Sejm ogłosił inkorporację Mazowsza do Polski.

97 lat temu

5 grudnia 1925 r. w Warszawie zmarł Władysław Reymont, laureat literackiej Nagrody Nobla.

95 lat temu

11 grudnia 1927 r. uruchomiono Elektryczną Kolej Dojazdową.

62 lata temu

31 grudnia 1960 r. Zielonka otrzymała prawa miejskie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony