Mazowsze serce Polski nr 9

Aktywne Mazowszanki

kobieta w stroju urzędowym Autor: arch. UMWM

Ich obecność i kreatywność widać na wielu polach. Gdzie to zaangażowanie jest największe? Zapytaliśmy członek zarządu województwa mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską (sejmikowy Klub PSL).

Kobiety są coraz bardziej świadome swoich wyzwań społecznych. Ich przedsiębiorczość widać na wielu polach, także w polityce. Ile kobiet na Mazowszu pełni wysokie funkcje w samorządach?

Dobre pytanie! Ciągle za mało! (śmiech). W sumie na czele miast, gmin i powiatów stoją obecnie 304 kobiety. Jest nas w samorządzie coraz więcej. Kompetencje przecież nie mają płci. Powiem też, że te panie, które podejmują decyzję, by działać dla swoich społeczności są naprawdę skuteczne i widoczne. Z tego, co pamiętam, na Mazowszu 27 kobiet stoi na czele gmin, 11 piastuje stanowisko burmistrza, a 5 starosty. Panie głośno mówią o sprawach ważnych dla nich, dla społeczności. Bywają również dobrymi partnerkami negocjacyjnymi. Walczą też o to, by głos młodych Mazowszanek był respektowany. By miały większe możliwości realizowania swoich pomysłów, jak i wpływu na rozwój najbliższego otoczenia. To z pewnością będzie też przekładać się na większą ich więź z miastem, gminą i regionem. Dlatego wystartowaliśmy w tym roku z nowym programem „Mazowsze dla młodzieży”. W jego ramach gminy i dzielnice mogą uzyskać środki na wzmocnienie i powołanie młodzieżowych rad. Na realizację programu sejmik województwa przeznaczył 1 mln zł ze swojego budżetu.

Na przestrzeni kilku dekad obserwujemy wzrost kompetencji społecznych i menedżerskich kobiet wiejskich. Panie świetnie spełniają się w roli liderek wiejskich. Są zaangażowane, przedsiębiorcze, energiczne. Z 7315 sołtysów na Mazowszu aż 3218 to kobiety!

Zgadza się. To niemal połowa liczby sołtysów w regionie. Zmieniające się role społeczne kobiet i mężczyzn w polskim społeczeństwie sprawiły, że coraz więcej kobiet obejmuje funkcję sołtysa, np. ponad 60 lat temu w Polsce było zaledwie jeden procent sołtysek, a w 2011 r. już  34,7 proc. To właśnie panie są niejednokrotnie motorem rozwoju kół gospodyń wiejskich, organizacji samorządowych, a nawet jednostek samorządu terytorialnego. Widzimy to m.in. po wielkiej aktywności w naszych konkursach dotacyjnych na realizację zadania publicznego „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych – wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie”. Tylko w tym roku wpłynęło do nas ponad 900 wniosków, a 834 zadania publiczne na łączną sumę niemal 5,5 mln zł zostały przyjęte do realizacji.

Jeszcze dekadę temu zaangażowanie w instytucje samorządu wiejskiego stanowiło domenę mężczyzn. Jak widzi Pani rolę kobiet w działalności społecznej?

Aktywności mężczyzn na tym polu nie można nie docenić, jednak – jak się okazuje – to panie są bardziej przebojowe, mają więcej uporu i kreatywności. Są w stanie zrobić wiele na rzecz lokalnych społeczności. Na mazowieckiej wsi nie brakuje kobiet energicznych i przedsiębiorczych. Aby docenić lokalne liderki, co roku dedykujemy im jeden z konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. To wyjątkowy, bo wyłącznie kobiecy, konkurs. Po zgłoszeniach widać, jak wiele jest w regionie przedsiębiorczych i odważnych kobiet, które angażują się w życie społeczne swoich wspólnot, podejmują wyzwania, wspierają mieszkańców, promują swoją wieś czy gminę.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony