Informacje prasowe

26 zabytków z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego ze wsparciem samorządu Mazowsza

DSC_6295.JPG

Dwór w Głoskowie, zabytkowa plebania w Dębem Wielkiem czy pałac w Mężeninie to trzy spośród 26 zabytków z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 2,2 mln zł. Dziś członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc wręczyły beneficjentom programu certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że program od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem beneficjentów. – Tegoroczna edycja jest szczególna, bo wpłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń, których wartość przewyższała środki, jakie przeznaczyliśmy na realizację tej inicjatywy. To dowodzi, że tego typu programy wsparcia są bardzo potrzebne i pokazuje jak bardzo Mazowszanom zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego. Takie postawy budują.

 

W tym roku radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość
to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach
i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). Wśród dofinansowanych obiektów jest 26 zabytków z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego.

 

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana, kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

 

Jak zauważa Elżbieta Lanc członkini zarządu województwa mazowieckiego, dofinansowanie umożliwia przeprowadzenie wielu kosztownych prac. – Remonty zabytkowych elewacji, ołtarzy, posadzek czy dachów to prace, które od wykonawców wymagają precyzji, czasu i cierpliwości, ale przynoszą też mnóstwo satysfakcji. Właśnie dzięki takim działaniom zabytkowe kościoły czy dworki odzyskują swoją dawną świetność i mogą cieszyć kolejne pokolenia. 

 

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić jego wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne
i architektoniczne.

 

Lista beneficjentów z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego w załączniku. 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony