Informacje prasowe

Będą nowe mosty na Bugu i Narwi

2.jpg

Ponad 53 mln zł sejmik Mazowsza przeznaczy na budowę dwóch mostów – na rzece Bug w miejscowości Krzemień Wieś (pow. sokołowski) oraz na Narwi – most połączy Nowe Łachy w powiecie makowskim z miejscowością Nowy Lubiel w powiecie wyszkowskim. Umowy na dofinansowanie inwestycji z władzami gminy Rzewnie i powiatu siemiatyckiego podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, nowe mosty to przede wszystkim ogromna szansa na dynamiczny rozwój terenów, na których powstaną.

– I to nie tylko rozwój gospodarczy, lecz także turystyczny. Chcemy pomóc samorządom lokalnym w budowie tak ważnych dla społeczności inwestycji. Przeznaczyliśmy na ten cel przeszło 53 mln zł. Projekt, którego liderem jest gmina Rzewnie, dofinansujemy aż w 80 proc.

Most łączący gminę Rzewnie i gminę Rząśnik

40 mln zł samorząd województwa przekaże gminie Rzewnie na budowę mostu łączącego gminę Rząśnik i gminę Rzewnie. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zaznacza, że jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy obu gmin.

– Dzięki budowie mostu na Narwi skróci się czas przejazdu z jednej gminy do drugiej, co znacznie ułatwi codziennie życie mieszkańcom. Otworzą się nowe możliwości dla firm, także tych z branży turystycznej.

Prace budowlane, które mają potrwać do 2027 r., obejmą nie tylko budowę samego mostu, lecz także budowę dróg dojazdowych w miejscowościach Nowe Łachy i Nowy Lubiel w ciągu dróg gminnych nr 210805W Łachy – Orłowo oraz nr 440312 W Rogóźno – Lubiel – rzeka Narew. Inwestycję realizują wspólnie powiaty makowski i wyszkowski oraz gminy Rząśnik i Rzewnie. Liderem projektu jest gmina Rzewnie. Całkowita wartość projektu to 50 mln zł, samorząd województwa sfinansuje 80 proc. kosztów budowy mostu, czyli 40 mln zł.

Most w miejscowości Krzemień Wieś i drogi dojazdowe

Budowa mostu na rzece Bug i dróg dojazdowych łączących drogę gminną nr 390303W w miejscowości Krzemień Wieś (pow. sokołowski) z drogą powiatową nr 1728B w miejscowości Granne (pow. siemiatycki) oraz infrastruktury towarzyszącej to inwestycja realizowana przez powiat siemiatycki. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że jest to wyjątkowa inwestycja łącząca dwa województwa.

– To takie symboliczne połączenie Mazowsza z Podlasiem. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby mieszkańców powiatów sokołowskiego i siemiatyckiego. Nowy most, w nowym miejscu znacznie ułatwi im codzienne funkcjonowanie. Będzie także bodźcem do rozwoju gospodarczego i turystycznego.  W ramach projektu do 2025 r. powstanie most na rzece Bug w miejscowości Krzemień Wieś. Całkowity koszt projektu to ponad 151 mln zł. Samorząd województwa dofinansuje projekt kwotą 13,5 mln zł.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony