Informacje prasowe

Innowatorzy Mazowsza wybrani!

Dwóch mężczyzn stoi z pamiątkowym czekiem za pierwsze miejsce. W tle ściana z logo Mazowsze. Autor: arch. UMWM

Samorząd województwa już po raz trzynasty nagrodził innowacyjne przedsiębiorstwa i naukowców tytułem Innowatora Mazowsza. Laureatów tegorocznej, rekordowej pod względem liczby zgłoszeń edycji, poznaliśmy podczas spotkania finałowego 3 listopada. Nagrody wręczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz przedstawiciele partnerów konkursu.

Jak wskazuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Mazowsze to od lat region, który dynamicznie się rozwija, co jest zasługą także innowacyjnych przedsiębiorców i naukowców.

– Na Mazowszu mamy bardzo dobre warunki do rozwoju biznesu, jak i wysokiej klasy kadry naukowe. To głównie zasługa Warszawy, która przyciąga nie tylko wykształconych specjalistów, ale także inwestorów szukających innowacyjnych projektów i firm – dodaje.

Rekordowa edycja

Samorząd województwa co roku kieruje konkurs zarówno do przedsiębiorców, jak i osób ze świata nauki. W tegorocznej edycji najlepsza innowacyjna firma otrzymała 30 tys. zł, a naukowiec – 20 tys. zł. Łączna pula nagród pieniężnych wyniosła 126 tys. zł. To jednak nie wszystko – przed laureatami i wyróżnionymi możliwość skorzystania z konsultacji, programów mentoringu, studiów podyplomowych, czy prezentacji przed gronem inwestorów. Nagrody dodatkowe przygotowali partnerzy konkursu.

W tegorocznej edycji wpłynęła rekordowa liczba 105 zgłoszeń – z czego 79 wśród firm i 26 wśród naukowców. Ocenę formalną przeszło 58 firm i 24 naukowców. Spośród nich kapituła wyłoniła w sumie 7 laureatów. Przyznano również 4 wyróżnienia, dla 2 naukowców i 2 firm. 

Innowacyjne firmy nagrodzone

W kategorii „Innowacyjna Firma” mogły wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zarejestrowane i prowadzące działalność na terenie województwa mazowieckiego nie wcześniej niż od 1 stycznia 2015 r. Warunkiem koniecznym do udziału było także wprowadzenie usługi lub technologii na rynek po 1 stycznia 2018 r. lub z pozyskanymi środkami na komercjalizację.

W kategorii „Innowacyjna Firma” kapituła przyznała:

 • I miejsce i 30 tys. zł firmie NANOXO za Zinc Oxide Quantum Dots – quantum dots na tlenku cynku – jedyne na świecie nanomateriały, które są biozgodne i trwałe cząsteczkowo;
 • II miejsce 20 tys. zł otrzymała firma RESQL za System RESQL – rozwiązanie służące do zgłaszania przypadków przemocy rówieśniczej w szkołach;
 • III miejsce 15 tys. zł otrzymała firma ExploRNA Therapeutics za nowe analogi czapeczki (kapu) do modyfikacji terapeutycznego mRNA – technologię wykorzystującą mRNA jako terapeutyk.

W tej kategorii przyznano wyróżnienia dla:

 • 4Nature System Wertykalni za Linię Mebli 4Nature Smart Green – innowatorską technologię modułów do budowania ogrodów wertykalnych;
 • SensDx za FluSensor SensDx – rozwiązanie służące do wykrywania wirusa grypy we wczesnej fazie rozwoju.

Innowacyjni naukowcy z Mazowsza

Z kolei kategoria „Innowacyjny Naukowiec” była przeznaczona dla osób, które zakończyły przewód doktorski lub uzyskały stopień doktora po 1 stycznia 2017 r., a ich praca została przygotowana na jednej z mazowieckich uczelni. Tematyka pracy doktorskiej musiała dotyczyć innowacyjnych rozwiązań wdrożonych w gospodarce lub możliwych do zastosowania.

W kategorii „Innowacyjny Naukowiec” przyznano:

 • I miejsce i 20 tys. złdr Jan Szczepanek za pracę pt. „Wytwarzanie i dynamika ultrakrótkich impulsów w laserach światłowodowych z normalną dyspersją”;
 • II miejsce i 15 tys. złdr Marcin Koniak za pracę pt. „Metoda wspomagania projektowania litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego uwzględniająca cykle pracy wybranych środków transportu”;
 • III miejsce i 13 tys. złdr Witold Postek za pracę pt. „Zastosowania mikroprzepływów w biologii i medycynie”;
 • III miejsce i 13 tys. złdr Sylwia Dąbrowska za pracę pt. „Analiza właściwości immunomodulacyjnych ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych szpiku kostnego i pochodzących z nich zewnątrzkomórkowych pęcherzyków przeszczepianych w modelu cytotoksycznego uszkodzenia mózgu u szczura”.

Poza tym wyróżniono dwóch naukowców:

 • dr Aleksandra Rękorajska za pracę pt. „Projektowanie, synteza i charakterystyka magnetycznych nanocząstek tlenków żelaza i tlenków żelaza domieszkowanych kationami lantanowców oraz ich wykorzystanie w konstrukcji liposomalnych nośników leków”;
 • dr Anna Gorgolewska za pracę pt. „Rola wyobrażeń w rozwijaniu umiejętności samokontroli u dzieci w wieku przedszkolnym z różnych środowisk socjoekonomicznych”.

Kto nagradza innowatorów?

Organizatorem konkursu jest samorząd województwa mazowieckiego, który podejmuje szereg inicjatyw służących rozwojowi innowacji. To m.in. kierowany do startupów konkurs „Startuj z Mazowsza”, program Masovian Startup czy udzielanie przedsiębiorcom korzystnych pożyczek w ramach Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego. Celem inicjatyw samorządu Mazowsza jest nie tylko wspieranie przedsiębiorców, ale także tworzenie współpracy między środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym.

Wykonawcą XIII edycji konkursu „Innowator Mazowsza” była Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, działająca na rzecz edukacji i rozwoju w zakresie przedsiębiorczości.

Partnerami konkursu byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski – Wydział Zarządzania, Youth Business Poland, Collegium Civitas, Uniwersytet SWPS, AgriTech Hub oraz Koleje Mazowieckie.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony