Informacje prasowe

Strażacy miesiąca nagrodzeni

DSC_6795 kopia.jpg Autor: arch. umwm

Znamy kolejnych „Strażaków Miesiąca”! Te wyjątkowe wyróżnienia otrzymali druh Wojciech Krzewniak (OSP Gałki, pow. węgrowski), który brał udział w niezwykle trudnej akcji usuwania skutków wichur w lutym br. oraz druh Paweł Kubala (OSP Ożarów Mazowiecki, pow. warszawski zachodni), który w marcu br. udzielił pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym w miejscowości Duchnice. Nagrody przekazały strażakom członkinie zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

Jak mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa, trudno sobie wyobrazić Mazowsze bez strażaków-ochotników, a ich rola w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom wsi i miasteczek jest bezcenna.

– Nagradzając strażaków-ochotników we współpracy z mazowieckim oddziałem ZOSP RP nie tylko okazujemy nasze uznanie ich działaniom, ale także promujemy zachowania godne naśladowania – zauważa.

Członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc podkreśla z kolei, że ochotnicza straż pożarna to wyjątkowa formacja.

– Ochotnicy zwykle są najbliżej miejsc wypadków, pożarów czy innych zagrożeń, dlatego od ich postawy i zaangażowania często zależy bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza – dodaje.

Nagrodzeni druhowie

Jednostka OSP w Gałkach została wezwana 19 lutego br. do usuwania skutków wichury. Strażacy ochotnicy musieli usunąć powalone drzewa na drodze między Gałkami a Jagodnem. Druh Wojciech Krzewniak przybył na miejsce zbiórki jako jeden z pierwszych strażaków. Akcja toczyła się w bardzo trudnych warunkach, przy wciąż silnym wietrze. Podczas usuwania ostatniego drzewa, wiatr powalił kolejne z nich. Druh Krzewniak, próbując ostrzec kolegę o zagrożeniu, sam niestety ucierpiał. Doznał m.in. urazu głowy i nogi, przez co musiał spędzić tydzień w szpitalu.

Druh OSP w Ożarowie Mazowieckim Paweł Kubala 30 marca br. podczas podróży z Pruszkowa do Ożarowa zauważył samochód, który wpadł do rowu i rozbił się o betonową podstawę ogrodzenia. W pojeździe były zakleszczone dwie osoby, z silnika wydobywał się dym i płomienie. Druh Kubala własnoręcznie otworzył drzwi samochodu i ewakuował poszkodowanego kierowcę, a następnie udzielił mu pierwszej pomocy i monitorował jego stan do przyjazdu ratowników medycznych. Pasażerowi udało się wydostać o własnych siłach. Paweł Kubala nie tylko udzielił pomocy, ale także opanował świadków zdarzenia i potrafił zaangażować ich do działań ratowniczych.

Oprócz listu gratulacyjnego i tytułu Strażaka Miesiąca, który jest jednocześnie nominacją do tytułu Strażaka Roku, druhowie otrzymali nagrody finansowe w wysokości 2 tys. zł.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony