Informacje prasowe

Strażacy Miesiąca nagrodzeni

DSC_1028.JPG Autor: Michał Słaby

Maciej Smolak z OSP Otwock-Wólka Mlądzka to druh wyróżniony tytułem „Strażak Miesiąca” w styczniu, natomiast Arkadiusz Grotek z OSP Kostrzyń w gminie Wyśmierzyce z powiatu białobrzeskiego zdobył ten tytuł w lutym. Obaj wykazali się zaangażowaniem, profesjonalizmem i bohaterską postawą. W środę nagrody strażakom wręczył marszałek Adam Struzik.

– Większości z nas wydaje się, że praca straży pożarnych to głównie gaszenie pożarów. Tymczasem zajmują się oni także likwidacją lokalnych zagrożeń, niosą pomoc ofiarom wypadków drogowych, powodzi, czy wichur. Często docierają do miejsc zdarzeń szybciej niż ratownicy medyczni. Są blisko swoich społeczności i dbają o ich bezpieczeństwo. To niezwykle odpowiedzialni i zaangażowani w swoją pracę ludzie, którzy zasłużenie cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym. Dlatego konsekwentnie wspieramy naszych mazowieckich druhów i druhny, pomagamy w remontach strażnic, zakupach wozów, sprzętu strażackiego i zawsze chętnie nagradzamy za ich profesjonalizm i empatię – mówi marszałek Adam Struzik.

Maciej Smolak z OSP Otwock-Wólka Mlądzka

Maciej Smolak 12 stycznia 2024 r. podróżując swoim samochodem trasą S17 w kierunku Otwocka na wysokości miejscowości Majdan/Góraszka zobaczył na środkowym pasie przewrócony bus, a obok leżącego mężczyznę. Po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia druh natychmiast udzielił pomocy mężczyźnie, który okazał się kierowcą busa. Poszkodowany był przytomny, ale skarżył się na ból brzucha, klatki piersiowej i problemy z oddychaniem. Druh Maciej Smolak zadzwonił pod nr 112, informując o wypadku i rannym Centrum Powiadamiania Ratunkowego i przeprowadził wywiad SAMPLE. Następnie, w związku z wyciekiem paliwa z uszkodzonego pojazdu, poprosił innych kierowców, którzy zatrzymywali się przy miejscu zdarzenia, by przygotowali gaśnice samochodowe i odłączyli akumulator oraz całkowicie zatrzymali ruch na drodze. Razem z innym kierowcą zabezpieczył poszkodowanego kocem i folią NRC oraz zapewnił wsparcie psychologiczne do czasu przybycia służb ratownictwa medycznego, straży pożarnej i policji. Za swoje zdecydowane i sprawne działanie oraz ofiarność otrzymał tytuł „Strażak Miesiąca Stycznia”.

Arkadiusz Grotek z OSP Kostrzyń (gm. Wyśmierzyce)

Arkadiusz Grotek z OSP w Kostrzynie 4 lutego uratował życie około 40-letniej mieszkance wsi Kostrzyń. O godzinie 8.00 druhowie z jego strażnicy otrzymali powiadomienie od KP PSP w Białobrzegach, że u jednej z mieszkanek doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Druhowie o 8.05 wyjechali do akcji, a po dwóch minutach byli już na miejscu. Pierwszy do domu wszedł druh Arkadiusz Grotek, który natychmiast ułożył kobietę w pozycji bezpiecznej i po przeprowadzeniu wywiadu z mężem nieprzytomnej przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku minutach intensywnej reanimacji kobieta odzyskała przytomność. Następnie strażak monitorował jej stan zdrowia aż do przyjazdu karetki, która zabrała kobietę do szpitala. Według ratowników medycznych dzięki szybkiej ocenie sytuacji i udzieleniu fachowej pomocy przedmedycznej oraz determinacji druha Arkadiusza Grotka udało się uratować życie kobiety. Za swoją postawę druh otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Lutego”.  

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony