Dzieje się na Mazowszu

Chciałem, by Warszawa była wielka

plakat promujący wystawę Autor: arch. muzeum
Nazwa Chciałem, by Warszawa była wielka
Opis wernisaż wystawy

Co? wernisaż wystawy plenerowej „Chciałem by Warszawa była wielka" poświęconej Stefanowi Starzyńskiemu 
Gdzie? dziedziniec Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości, ul. Dzielna 24/26, 00-162 Warszawa
Kiedy? piątek 27 października, godz. 12.00
Wstęp wolny

27 października 1939 r., równo 84 lata temu, Prezydent Stefan Starzyński został uwięziony na Pawiaku.

O wystawie i  jej głównym bohaterze opowie dr Beata Michalec, zastępczyni dyrektora Muzeum Niepodległości oraz badaczka i autorka biografii Prezydenta.

Stefan Starzyński (1893-1939)

Stefan Starzyński urodził się na robotniczym warszawskim Powiślu 19 sierpnia 1893 roku. Był najmłodszym synem Alfonsa Karola Starzyńskiego i Stefanii Jadwigi z domu Lipskiej. Matka jako córka powstańca styczniowego, uczyła Stefana i jego braci historii Polski i wpajała im kult bohaterów powstań narodowych.

Starzyński był znanym działaczem niepodległościowym. Służył między innymi w Legionach Piłsudskiego. 2 sierpnia 1934 roku został powołany na Tymczasowego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Z dniem 24 września 1934 roku mianowany został Prezydentem miasta. Był tytanem pracy, najważniejsza dla niego była stolica. W 1939 roku pragnął bardzo zostać wybrany na Prezydenta miasta przez wszystkie odłamy społeczeństwa reprezentowane w Radzie Miejskiej. Z pasją pracował na rzecz wielkiej Warszawy. Otoczył się wybitnymi fachowcami, doprowadził do opracowania 4-letniego planu rozwoju gospodarczego m.st. Warszawy na lata 1938–1942. Rzucił hasło: „Warszawa frontem do Wisły”, organizował i wspierał konkurs „Warszawa w kwiatach”. Za czasów Starzyńskiego miała miejsce budowa ponad 100 tys. mieszkań z infrastrukturą, budowa 30 gmachów szkolnych i modernizacja kilkudziesięciu starych, wykończenie i oddanie do użytku gmachu Muzeum Narodowego, Domu Turysty, hali targowej na Żoliborzu, szpitala Przemienienia Pańskiego, renowacja pałacu Blanka, Arsenału, pałacu Brühla, odkrycie fragmentu średniowiecznych murów Warszawy, przygotowanie wstępnego projektu budowy mostu Piłsudskiego i sieci metra o długości 25 km, modernizacja arterii wylotowych Warszawy, modernizacja siedmiu szpitali, budowa wiaduktu żoliborskiego nad Dworcem Gdańskim i przedłużenia ulicy Bonifraterskiej. Znana rzeźbiarka, prof. Ludwika Nitschowa zaprojektowała pomnik Syreny Warszawskiej, który stał się symbolem miasta.

27 października 1939 roku Prezydent Stefan Starzyński został aresztowany przez gestapo, przesłuchiwany w al. Szucha, więziony na ul. Daniłowiczowskiej, następnie na  ul. Rakowieckiej, został przeniesiony na Pawiak, gdzie jego los urywa się pomiędzy 22 a 23 grudnia 1939 r.

Do dnia dzisiejszego nie ustalono, kiedy i gdzie zakończył swoje życie.

Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości, ul. Dzielna 24/26, 00-162 Warszawa, wstęp wolny

 

 

Współorganizacja: Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.redakcja

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony