Dzieje się na Mazowszu

„Miejsce, które ratuje. Prostota franciszkańska i rokokowa ekspresja w założeniu pielgrzymkowym w Ratowie nad Wkrą”

Nazwa „Miejsce, które ratuje. Prostota franciszkańska i rokokowa ekspresja w założeniu pielgrzymkowym w Ratowie nad Wkrą”
Opis spotkanie promocyjne

Data rozpoczęcia wydarzenia: 27 października 2021 10:00

Data zakończenia wydarzenia: 27 października 2021 13:00

Lokalizacja wydarzenia: sala konferencyjna pobernardyńskiego zespołu klasztornego w Ratowie

Publikacja ta stanowi kompleksową monografię zabytku, dzięki której została udokumentowana jego wysoka wartość historyczna i artystyczna oraz plasuje zespół klasztorny w Ratowie wśród najcenniejszych zabytków okresu rokoko w Polsce.

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy na spotkanie promujące publikację naukową pt. „Miejsce, które ratuje. Prostota franciszkańska i rokokowa ekspresja w założeniu pielgrzymkowym w Ratowie nad Wkrą”, której wydanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2014-2020.

- Wydanie tej publikacji pozwoliło na pełne ukazanie historycznej i artystycznej zespołu klasztornego w Ratowie jak również udokumentowanie wielowiekowej tradycji sprawowanego tu kultu św. Antoniego Padewskiego. Wierzymy, że w dużym stopniu przyczyni się ona do rozpropagowania wiedzy na temat tego wyjątkowego miejsca w całej Polsce – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Publikacja stanowi zbór referatów wygłoszonych podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Ratowie w 2019 roku, przez reprezentantów wiodących ośrodków akademickich w Polsce, poszerzony o zestawienie prac konserwatorsko-restauratorskich przeprowadzonych w obiekcie w talach 2006-2019. Każdy z referatów podkreśla wysoki kunszt osiemnastowiecznych twórców ratowskiego kompleksu. Jednym z odkryć o szczególnym znaczeniu jest wykazanie przez dr Renatę Sulewską z Uniwersytetu Warszawskiego bezpośrednich związków ołtarzy ratowskich z rycinami mistrzów augsburskich, co czyni z nich jedne najbardziej ciekawych przejawów rokoka niemieckiego na terenie Polski.

Program spotkania:

godz. 10.00 – przywitanie przybyłych gości – ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium

godz. 10.10 - wystąpienie - Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Libera, Biskup Płocki

godz. 10.30 – wystąpienie - Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

godz. 10.50 – wprowadzenie dr hab. Michał Wardzyński, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naukowy publikacji

godz. 11.05 –  referat pt. „Graficzne wzory wyposażenia sanktuarium św. Antoniego z Padwy” dr Renaty Sulewska, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

godz. 11.35 – dyskusja


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony