Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Książki zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Zgłoszone w tym roku książki w wannie Gombrowiczów. Autor: Robert Utkowski

80 książek zgłosili autorzy i wydawnictwa do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogółem zgłoszonych zostało 80 tytułów.

 To liczba, która trzyma się w pewnej średniej. Były edycje, w których otrzymywaliśmy niespełna 70 książek, była też taka, w której nadesłano ponad sto – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Nadsyłane od grudnia książki systematycznie przekazywane były jurorom. To oni dokonują także oceny zgłoszeń pod względem formalnym (np. czy to rzeczywiście pierwsza lub druga książka danego autora napisana prozą artystyczną – jak stanowi regulamin nagrody). Ostatnia partia książek trafi do członków jury niebawem.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Pierwsze posiedzenie jury planowane jest wstępnie na drugą połowę marca. Kolejne spotkanie odbywa się w czerwcu i wówczas jurorzy wybiorą pięć nominacji.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Laureat otrzyma 40 tys. zł. Od kilku edycji kapituła wskazuje też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędza miesiąc w Vence na południu Francji.

Nagroda wręczona będzie podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który we wrześniu odbywa się we Wsoli i Radomiu. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani.

Organizatorami Nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony