Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Nowy dach w parafii Narodzenia NMP

Kościół z odnowionym dachem z dachówki Autor: Łukasz Gala

W ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Płudach odnowiła zabytkowy dach kościoła.

Dwa budynki – jedna wspólnota

Stary kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach rozpoczęto budować w 1908 r. Został wzniesiony w stylu neogotyku nadwiślańskiego, z inicjatywy rejenta Krzysztofa Kiersnowskiego. Wydzierżawił on ze swojego majątku plac pod budowę. Plany budynku wykonał architekt Wacław Wędrowski. Świątnię poświęcił 8 września 1913 r. ks. Leopold Łyszkowski. W latach 2003–2008 z inicjatywy proboszcza Mirosława Bielawskiego powstała nowa świątynia. W budowie nowego kościoła istotną rolę odegrała powołana przez księdza proboszcza Rada Budowy Kościoła, która postanowiła, że będzie on wzniesiony jako wotum wdzięczności Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. Projektem budynku zajęli się Marek Przeździecki i Michał Dudkowski.

Dach już się nie zapadnie

Lista prac konserwatorsko-remontowych jest bardzo długa, więc w pierwszej kolejności wybrano czynności najpilniejsze, czyli renowację zadaszenia. Stan drewnianego szkieletu dachu był coraz gorszy. Powiększały się biodegradacje i konstrukcja ulegała coraz większym uszkodzeniom. Renowację wykonano zgodnie z projektem i zaleceniami konserwatorskimi Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (SKZ). W zakres prac wączono:

  • usunięcie wtórnego pokrycia dachu,
  • dezynfekcję i dezynsekcję chemiczną szkieletu dachu i całego strychu,
  • selekcję elementów nadających się do rekonstrukcji wraz z ich konserwacją,
  • wymianę, rekonstrukcję i konserwację szkieletu dachu
  • montaż kontrłat i łat oraz wiatroizolacji,
  • rekonstrukcję rynien, spustów,
  • demontaż i rekonstrukcję odgromienia,
  • odtworzenie szkieletu dachu z zachowaniem możliwych elementów, przy zastosowaniu tradycyjnych zamków ciesielskich wraz z przełożeniem starych łączników,
  • odnowienie połaci dachowych zgodnie z pierwotnym stanem.

W ramach prac remontowych należało stosować się do zaleceń SKZ, które polegały na trzymaniu formy i substancji tak, by odtworzyć pierwotny stan kościoła

Wsparcie finansowe na odnowę zabytków

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny otrzymała od Sejmiku Województwa Mazowieckiego 90 tys. zł w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego. Otrzymana kwota pozwoliła pokryć część kosztów, związanych z renowacją dachu. Lista prac remontowych do wykonania w budynku kościoła jest długa. Będą one zrealizowane w najbliższych latach.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony